Фасцинантна мапа ги открива НАЈЛОШО оценетите туристички знаменитости ширум светот – а резултатите може да ве изненадат

Ако шетањето по Холивудската патека на славните е на вашата листа, можеби е време да размислите повторноч. Бидејќи популарното место што минува низ срцето на Лос Анџелес всушност е рангирано како најлоша туристичка атракција во светот.

МрежатаStasher анализираше цела низа фактори за да открие од кои знаменитости треба да се оттргнете на вашиот следен одмор.

Вклучуваше прегледи на Google, квалитетот на локалното сместување, оддалеченоста од најблискиот меѓународен аеродром, туристичката безбедност и популарноста на TikTok за секоја атракција да добие вкупна оценка од десет.

И се испостави дека познатиот булевар не е сам во тоа што е презаситен – бидејќи десетици други атракции исто така ги разочараа посетителите.

 

15. Забранетиот град, Кина (5,41 од 10)

 

Забранетиот град е обемен комплекс на царска палата сместен во срцето на Пекинг.

Бил нарачан во 1406 година од страна на императорот на династијата Минг и така наречен затоа што пристапот до областа бил забранет за повеќето поданици од царството.

Но, и покрај неговата долга историја – се чини дека остава многу на имагинацијата.

Меѓу прегледите на Google, луѓето напишаа дека туристите „очекувале повеќе“ откако биле оставени „екстремно разочарани од тоа колку е досадна внатрешноста на местото“.

А друг едноставно го означи како „досадно и скапо“.

 

14. Magic Kingdom Park, САД (5,41 од 10)

Паркот Магично Кралство во Орландо, Флорида, е еден од најпосетуваните забавни паркови во светот – со повеќе од 17 милиони луѓе кои присуствуваат во 2022 година.

Тематскиот парк се состои од класични атракции, волшебни огномети, музички паради и цела низа ликови на Дизни.

Но, се чини дека многу посетители на „земјата каде што владее фантазијата“ всушност останале во неверување.

Повторувачките прашања беа околу цената, при што една рецензија на Google ги сумираше повеќето поплаки во едно, пишувајќи: „Ужасно, пренатрупано, нема ни простор каде да седите за да јадете“.

13. Национален парк Great Smoky Mountains, САД (5,39 од 10)

Светски познатиот национален парк Great Smoky Mountains се протега на границата меѓу Северна Каролина и Тенеси.

На неговата официјална веб-страница се наведува дека тој е најпосетуваниот национален парк во Америка благодарение на „разновидноста на растителниот и животинскиот свет, убавината на неговите древни планини и квалитетот на неговите остатоци од јужната планинска култура на Апалачите“.

Но, не се согласуваат сите.

Еден неодамнешен посетител напишал: „Не трошете го вашето време… Јас сум огромен поддржувач во нашите паркови, но ова е НАЈЛОШИОТ национален или државен парк што некогаш сме го посетиле“.

Друг го нарече „апсолутна травестија“ и додаде: „Не можете да најдете полошо управуван национален парк во САД“.

12. PortAventura World, Шпанија (5,37 од 10)

PortAventura World, кој се состои од „шест светови во една дестинација“, тврди дека бил првиот тематски парк во Шпанија.

Моментално може да се пофали со повеќе од 40 возења и пет километри ролеркостер патека.

Сепак, една корисничка напиша: „Дојдовме овде да се забавуваме и да се одмориме, но тоа воопшто не е забавно“.

Објаснувајќи дополнително зошто, таа го критикуваше персоналот како „нељубезен и непријателски“ и тврдеше дека „мириса на канализација“ пред да го критикува системот за чекање во редици и додаде дека е „посипано со отпадоци“.

Друг едноставно го означи како „бесконечно разочарување“.

 

11. Пјер 39, САД (5,27 од 10)

Лоциран во Сан Франциско, иконскиот Пјер 39 е комплекс од 45 хектари крај брегот, обложен со ресторани, продавници и независни атракции.

Исто така, нуди прекрасен поглед на мостот Голден Гејт, мостот Беј и Алкатраз.

Но, се чини дека тоа се уште не е доволно за некои.

Пјер 39 е означен како „големо разочарување“ со еден рецензент на Google кој дополнително елаборира: „Стана толку валкана и смрдлива со текот на годините“.

Други, исто така, го критикуваа местото како целина, пишувајќи: „Сан Франциско повеќе не е безбедно место за живеење, посета или турнеја“.

10. Еверленд, Јужна Кореја (5,17 од 10)

Најголемиот забавен парк во Кореја, Еверленд, ги пречека своите први посетители во 1976 година и продолжува да привлекува во толпата.

Таа е поделена на пет зони со индивидуална тематика – имено Глобален саем, Американска авантура, Волшебна земја, Европска авантура и Зоотопија.

Сепак, се чини дека сè уште не е доволно да се задоволат потребите на сите.

Посетителите тврдат дека забавниот парк е „премногу стар“ и „разочарувачки“ со „премногу луѓе“.

Некој друг изјавил дека и покрај големата гужва, „генерално, атракциите се никакви“.

9. Кинескиот ѕид, Кина (5,05 од 10)

Кинескиот ѕид е еден од најголемите градежни проекти што некогаш биле направени – со вкупна должина на сите делови што некогаш биле изградени се собираат до околу 21.196 километри.

Тој всушност се состои од бројни ѕидови кои биле изградени во текот на околу два милениума низ северна Кина и јужна Монголија.

И, и покрај подвигот, некои посетители беа помалку од импресионирани.

Еден турист напиша: „Имаше мноштво луѓе кои се туркаа и туркаа за да купат билети и огромни редици за да се качат на самиот ѕид“.

Упатувајќи предупредување до другите, друг додал: „Очекувајте да поминете неколку часа на жештина меѓу илјадници луѓе стоејќи“.

 

8. Фушими Инари Таиша, Јапонија (5,04 од 10)

Храмот Фушими Инари, кој има античко потекло, е најважниот од неколкуте илјади светилишта посветени на Инари – шинтоистичкиот бог на оризот.

Повеќето странски туристи првенствено ги посетуваат за да ги истражат околните планински патеки – но самата зграда е исто така неверојатно привлечна.

Но, не секој можеше да ја види убавината затоа што еден напиша: „Не поминавме долго овде бидејќи бевме како сардини и беше преполно со туристи“.

И втор, повикувајќи се на пристапот преку скали, рече дека е лошо дизајнирано.

 

7. Океан парк, Хонг Конг (4,96 од 10)

Океан паркот се смета за „дестинација која мора да се види за љубителите на природата и испитувачките умови, како и место за оние кои бараат возбуда.

Веб-страницата, која е пофалена за своите огромни и разновидни атракции, е отворена во 1977 година и оттогаш ги воодушевува речиси сите посетители.

Но, има некои кои останаа да сакаат повеќе.

Едно семејство кое го посетило претходно оваа година напиша рецензија: „Најголемото разочарување за време на нашето патување во Хонг Конг“.

А друг го сумираше со едноставно велејќи дека е „апсолутно за никаде“.

6. Пристаништето Викторија, Хонг Конг (4,89 од 10)

Градската фасада на пристаништето Викторија во Хонг Конг, која често се смета за родно место на самиот град, стана една од најпрепознатливите хоризонти во светот.

Околината е преполна со хотели, продавници и комерцијални канцеларии во прометна населба што никогаш не спие.

Но, со оглед на тоа што Бисерот на Ориентот секоја година пречекува 55 милиони посетители на своите брегови, се чини дека е невозможно сите да бидат среќни.

Еден таков незадоволен посетител напиша: „Ве молам, не се ни мачете. Тука нема ништо“.

Друг додаде дека „не се сигурни зошто луѓето ќе дојдат да го видат ова“, а трет искрено рече: „Одиш во кругови. Нема многу да се види“.

 

5. Lotte World, Јужна Кореја (4,80 од 10)

Lotte World е голем рекреативен комплекс во Сеул, Јужна Кореја, и е дом на најголемиот затворен тематски парк во светот – како и трговски центар и аквариум.

Отворен во 1989 година, со децении е главен производ за локалното население и за туристите – но не сите се убедени.

Еден неодамнешен рецензент напиша: „Ова мора да биде еден од најлошите тематски паркови што некогаш сум ги посетил. Преполно е. Нема доволно возења со капацитет за бројот на луѓе што ги собира на ова место. Возењата се прилично слаби и се чека повеќе од час“.

А некој друг едноставно рече: „Никогаш не сум видел толку многу луѓе во толку мал парк“.

 

4. Busch Gardens во Флорида, САД (4,52 од 10)

Busch Gardens, кој првпат беше отворен во 1959 година, е тематски парк од 335 хектари лоциран во заливот Тампа, Флорида, со целата атракција уредена околу темите на Африка и Азија.

И покрај тоа што има неверојатни 12.000 животни, еден напиша: „Апсолутно губење време, не посетувајте, заштедете ги вашите пари. Местото е валкано и полно со став од угостителскиот персонал. Заградите за животни се срамни“.

И други се согласија, повикувајќи ги туристите да не го трошат нивниот одмор тука.

3. Таџ Махал, Индија (3,83 од 10)

Таџ Махал нашироко се смета за една од најубавите градби што некогаш биле направени.

Огромниот мавзолеј од бел мермер бил изграден во Агра, Индија, помеѓу 1631 и 1648 година.

Беше нарачана од императорот Могал Шах Јахан во спомен на неговата омилена сопруга која ја нарече Мумтаз Махал или „Избрана од палатата“.

Сепак, дури и љубовната приказна не беше доволно слатка за некои, бидејќи еден посетител напиша: „Таџ Махал е малку клише, штом ќе ги видите фотографиите, нема ништо дополнително да се види“.

Еден особено несреќен посетител го означи како „безживотна прослава на смртта“, а искуството само „се влошува од пазарџиите кои ќе ве прогонуваат како хиени на секој чекор“.

2. Голема чаршија, Турција (3,48 од 10)

Големиот пазар во Истанбул, Турција, е еден од најстарите покриени пазари во светот, кој функционирал за време на Отоманската империја како пазар на накит и скапоцени рачно ткаени текстили.

И импресивното наследство продолжува и денес бидејќи сега е дом на повеќе од четири илјади продавачи.

Сепак, тој сè уште се рангираше како второ најлошо туристичко жариште во светот по анализата – губејќи неколку поени за безбедноста на туристите – а прегледите исто така дадоа дополнителен увид.

Еден од нив вели: „Морам да бидам целосно искрен. Со нетрпение очекував да го видам ова место и навистина бев разочаран. Мислев дека варијацијата на работите е лоша и уште поважно, ставот на продавачите само ме изнервира. Мислам дека никогаш не би се мачел да се вратам повторно“.

А друг гласи: „Полн со лажни производи. На ништо не е прикажана цена. Продавачите се агресивни/досадни до степен да бидат груби“.

1. Холивуд Булевар на славните, САД (3,42 од 10)

На врвот на листата на најмалку популарни знаменитости од целиот свет беше Холивудската патека на славните.

На булеварот има повеќе од 2.700 плочи на тротоарите во знак на сеќавање на некои од најголемите имиња во индустријата.

Сепак, дури и сепак, повеќето посетители го означија како „просечен“ на различни страници за преглед.

Давајќи конкретни детали за неговите воочени недостатоци, еден турист се појави да ја сумира ситуацијата со преглед кој гласеше: „Ова е мрачно. Областа е ужасна, со агресивни улични продавачи, а други до половина облечени со панталони околу колена, викаат и пцујат по минувачите. Познатите ѕвезди се опкружени со мобилни штандови за хамбургери. Заштедете време и пропуштете го ова“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *