Фасцинантни фотографии од стариот свет кои даваат редок поглед во минатото

Сите сме го слушнале изразот „Животот е патување“. Како и секое патување, животот најдобро се цени и лесно се разбира кога ќе погледнеме наназад на веќе покриеното тло. Тоа може да ни помогне и подобро да се подготвиме за какви било предизвици што може да ни претстојат.

Овие стари слики, направени долго пред ерата на паметните телефони и социјалните мрежи, служат да не потсетат на начинот на кој беше светот порано. Иако некои од овие слики сега може да изгледаат прилично чудни или незамисливи, вреди да се погледне назад за да се види колку далеку стигнал светот оттогаш.

Слатки соништа во засолништа

За време на Втората светска војна, Обединетото Кралство доживувало чести бомбардирања и воздушни напади од страна на Германците. Повеќето од овие напади се случувале во текот на ноќта, што станало небезбедно за многу луѓе да спијат во своите кревети.

Засолништето Морисон беше еден вид засолниште од воздушни напади. Името го добило по Херберт Морисон, кој тогаш бил министер за домашна безбедност на Обединетото Кралство. Засолништата Морисон биле обезбедени бесплатно за домаќинствата со комбиниран годишен приход помал од 400 евра.

Лог Лоџ таверна

Во 1940-тите, Далас бил збунет од ненадејната мода на „оскудно облечени“ жени. Во обид да го израмнат теренот за игра, група мажи решиле да стапат во акција.

Овие мажи облечени во шорцеви и каубојски чизми беа фотографирани како служат автомобил со жени на возење во Далас, Тексас во таверната Лог Лоџ.

Кога Мекдоналдс беше ресторан за скара

На 15 мај 1940 година, во Сан Бернардино, Калифорнија браќата Морис и Ричард Мекдоналд отвориле џоинт за скара што на крајот стана ресторан за хамбургери и помфрит што го поттикна концептот за брза храна ширум светот.

Закуски во авионот

Во доцните 1960-ти Scandinavian Airlines нудеше услуга „smørrebrød“ во нивната економска класа. Scandinavian Airlines во своите реклами изјавија: „Во нашите авиони нема да најдете гумени несварливи производи, завиткани во целофан“.

Идејата им се допаднала на патниците, а природно, конкурентите ја мразеле. Големите конкуренти како американските авиокомпании, Транс Ворлд Ерлајнс и Пан Ам, се спротивставиле на новите огласи, наведувајќи дека тоа им дава неправедна предност на Скандинавските ерлајнс.

 

Недостигот од чорапи ги инспирирал жените да ги бојадисаат нозете

Во 1920-тите и 1930-тите, чорапите обично биле направени од свила или вискоза. Меѓутоа, до почетокот на 1940-тите, најлонските чорапи станале попопуларни.

Откако САД се приклучиле на Втората светска војна, производството на најлон било пренасочено за воена употреба, што резултирало со недостиг на најлонски чорапи. Како решение, жените ги фарбале нозете за да го реплицираат изгледот на чорапите, тренд кој продолжи и по војната.

 

Бесплатна бејбиситерка

Оваа мајка решила дека треба да одвои малку време за себе. Иако требало да одвои само секунда за себе, таа го искористила она што го имала на дофат за да го чува своето бебе безбедно, празна корпа за отпадоци.

Во 1960-тите ова немаше да биде многу голема работа, но сликата да се оди во парк денес и да се види истото. Повеќето луѓе, денес би го гледале ова како некаква форма на злоупотреба на деца.

 

Преносливи кабини за пресоблекување, 1938 година

Нема ништо како убаво капење на плажа за разладување во жешкиот летен ден. За жал, ова е исто така кога плажите имаат тенденција да бидат супер зафатени. Соблекувалните најверојатно се преполни, а оние што не се веројатно се премногу далеку.

Овие две жени на Кони Ајленд во Њујорк се чини дека нашле решение: преносливи кабини за пресоблекување. Овие преносливи кабини за пресоблекување се лесни и за поставување, дозволувајќи им на секој што ги користи да се менува насекаде, додека одржува одредена приватност.

 

Будење на луѓето за на работа

За време на индустриската револуција, кога будилниците не биле ниту достапни ниту сигурни, многу луѓе во Британија и Ирска се потпирале на мажи и жени познати како „тропкачи“ за да ги будат секое утро за да не доцнат на работа.

Тие тропкале на прозорците на луѓето користејќи палки, кратки стапови или долги бамбусови стапови. Но „тропкачите“ во голема мера исчезнале до 1950-тите, иако некои населби во Англија сè уште ги имало до раните 1970-ти.

 

Старомодни часови по пливање

Оваа фотографија, направена во раните 1900-ти, прикажува татко кој користи прилично необичен метод за да го научи своето дете да плива. Овој метод има две главни придобивки: прво, тој може да избегне да се навлажни; второ, лесно може да го извлече своето дете од водата во случај нешто да тргне наопаку.

 

Бебе во бебешки кафез

Многу луѓе би биле ужаснати од оваа глетка денес, но бебињата во кафези надвор од прозорците на градските станови биле прилично честа глетка во многу големи градови низ Америка и во Велика Британија во првата половина на 20 век.

Сепак, популарноста на кафезите за бебиња опаднала до средината на 1900-тите, најверојатно поради загриженоста за безбедноста и високите нивоа на загадување предизвикани од зголемувањето на автомобилскиот сообраќај.

 

Погубување на Антон Достлер

Оваа слика го прикажува германскиот генерал по име Антон Достлер. Тој е врзан за клада за неговото погубување од стрелачки вод. Направена во Италија во декември 1945 година.

Тој бил осуден на смрт од американските воени трупи. Се борел во двете светски војни и бил погубен поради воените злосторства што ги направил.

Роботска правосмукалка од 1959 година

Robo-Vac, претходник на денешните автономни правосмукалки, бил претставен во 1959 година како дел од приказот на „Чудотворната кујна на иднината“ на Whirpool на Американската национална изложба во Москва. Како и денешните роботски правосмукалки, Robo-Vac користи сензори за да го најде својот пат низ просторијата.

Влечење бродови и други пловни објекти во Русија

Од 17-тиот до 20-тиот век сиромашните селани во Русија се собирале покрај бреговите на реките за да го чекаат пристигнувањето на бродови. На овие селани познати како „бурлаци“ тогаш им се плаќало мала сума за да ги влечат чамците нагоре користејќи ја нивната телесна тежина.

Бурлаците често биле дел од артел (кооперативно здружение) со четири до шест други бурлаци, иако некои артели биле составени од дури 150 бурлаци. Бројот на бурлаците почнал да опаѓа на почетокот на Индустриската револуција. До почетокот на 20 век, тие практично исчезнале.

 

Ролери од 1910 година

Ролерките за прв пат биле претставени во 1760 година од страна на белгискиот пронаоѓач Џон Џозеф Мерлин, но дури еден век подоцна возењето ролери станало популарна активност.

Тестирање на фудбалска кацига, 1912 година

Имаме уште долг пат да одиме во иновациите на кацигата и заштитата на мозоците на спортистите. Сепак, кога е направена оваа фотографија, проблемот бил многу поголем.

Од фотографијата е јасно дека случајните минувачи кои го гледаат „експериментот“ уживаат во стратегијата на овој човек во тестирањето на издржливоста на кацигите.

Викторијански лица на мртвите

За време на викторијанската ера, постоела мрачна традиција која вклучувала семејни фотографии. За жал, смртта била многу честа појава со болести како што е туберкулозата, така што членовите на семејството умирале прилично млади.

Па така тие ги потпирале телата на загинатите членови на семејството за да позираат за семејни фотографии за да можат да ги фотографираат драгите починати и да им оддадат спомен. Чувството е убаво, но ужасно морничаво!

Џиновската телефонска кула во Стокхолм

Во 1886 година, Стокхолм, главниот град на Шведска, имаше повеќе телефони од кој било друг голем град во светот. Една година подоцна, Stockholms Allmänna Telefon AB нареди изградба на 80-метарска телефонска кула во градот, овозможувајќи поврзување на 5.500 телефонски линии.

До 1913 година, кулата била застарена поради зголемената употреба на подземни кабли во урбаните области. Кулата била сериозно оштетена од пожар во јули 1952 година и била урната една година подоцна од безбедносни причини.

 

Костими за нуркање

Првите индивидуални костими за нуркање биле дизајнирани на почетокот на 18 век, кога бродовите со вредни богатства често се губеле во океанот. До почетокот на 20 век, оделата за нуркање станале пософистицирани, што им овозможило на истражувачите да нурнат подлабоко во океанот.

Моноцикл од 1930-тите

Моноцикл е моторизирана верзија на едно тркало што било измислено кон крајот на 19 век. Наместо да седи над тркалото како кај моноциклите, возачот седи или во тркалото или веднаш покрај него.

Некогаш се мислело дека едно тркало е остварлив начин на транспорт, но имало неколку проблеми својствени во нивниот дизајн што не можеле да се надминат, како што се недостатокот на стабилност и проблеми со видливост.

Камерата Fairchild K-17

Fairchild K-17 била голема камера дизајнирана од Fairchild Camera and Instrument Corporation и произведена под лиценца од Folmer Graflex за американските воздухопловни сили. Овие фотоапарати главно се користеле за правење воздушни фотографии за време на Втората светска војна.

 

Исцелување преку механотерапија

Шведскиот лекар и ортопед д-р Густав Зандер замислил свет во кој физичките повреди или болести би можеле да се рехабилитираат и излечат преку механички средства, спротивно на мислењето дека употребата на лекови е неопходна за лекување.

Во средината на 1800-тите, д-р Зандер развил низа машини насочени кон корекција на разни заболувања и физички недостатоци. Овие машини – претходници на модерната опрема за вежбање – ќе освојат златен медал на стогодишнината изложба во Филаделфија во 1876 година.

Автоскутерот Интер

Микроавтомобилот, најмалиот тип на автомобил, првпат се појавил на улиците во Европа по Втората светска војна. Микроавтомобилите обично имале три или четири тркала и обично биле опремени со мотор помал од 700 кубика. Микроавтомобилите брзо станале популарни низ Европа бидејќи биле евтини и имале поголема ефикасност на гориво од обичните автомобили.

Овде е прикажан Inter Autoscooter, микроавтомобил кој бил претставен на јавноста на Саемот за автомобили во Париз во 1953 година. Интер бил изграден од SNCAN, државен француски производител на авиони со седиште во Лион.

 

Стара алатка за библиотека

Пред интернетот, библиотеката беше место за истражување на сите. Луѓето поминувале безброј часови прелистувајќи ги полиците и пребарувајќи низ книги, списанија за да ги најдат потребните информации.

Оваа алатка за библиотека стара 300 години, изложена во Biblioteca Palafoxiana во Пуебла, Мексико, им овозможувала на своите корисници да држат отворени повеќе книги одеднаш. Слично како и денешните интернет прелистувачи, секој што го користи може лесно да се префрла помеѓу „табови“ (книги).

 

Првата модна недела во Њујорк

Првата модна недела во Њујорк се одржала во 1943 година и се одржала со приближувањето на Втората светска војна. Иако модните ревии биле дел од културата и општеството, модната недела во Њујорк била прва од ваков вид по грандиозност и размери.

Наследството што следеше ќе ги претставува стилот и модата во наредните децении и ќе го означи општествениот елитизам на меѓународно ниво.

 

Првата трка НАСКАР

Првата трка НАСКАР се одржала на 21 февруари 1949 година на патеката Шарлот Спидвеј во Северна Каролина. Имало околу 13.000 навивачи кои ја следеле трката во 200 круга.

Најраните трки на НАСКАР ги прикажувале моделите на Ford Coupe од 1939 година пред Втората светска војна и се возеле по земјени патишта со нешто што може да се смета за ретка гужва во споредба со денес.

 

Првата ракета од Кејп Канаверал

Во јули 1950 година, НАСА ја лансирала својата прва ракета од Кејп Канаверал, Флорида. Во тоа време, ракетата достигнала нова рекордна висина и отишла уште повисоко од сегашната орбита на Меѓународната вселенска станица.

 

Во изградба

На 28 јануари 1887 година за прв пат започнала изградбата на Ајфеловата кула. 2 години, 2 месеци и 5 дена подоцна, иконската кула била завршена. Се сметаше дека ова е направено во рекордно време, бидејќи тоа беше вистински технички подвиг.

На 31 март 1889 година, таа беше официјално отворена за јавноста. Ајфеловата кула денес е еден од најпосетуваните споменици во светот, каде што годишно примаат околу 7 милиони посетители.

 

Нема безбедносна шина

Безбедносните стандарди во 1960-тите, искрено не биле толку високи. Фотографијата погоре покажува колку биле опуштени правилата и прописите кога станува збор за стандардизираните безбедносни мерки на претпазливост.

Оваа мајка само ја користи својата рака за да ја држи ќерка си. Нема безбедносни појаси или шини на повидок.

 

Најневеројатните моменти во медицината

Во 1922 година, на Универзитетот во Торонто, научниците отишле во болничко одделение со деца кои биле во кома и умираат од дијабетична кетоацидоза. Научниците оделе од кревет во кревет и им го инјектирале на децата новиот прочистен екстракт – инсулин.

Кога почнале да го инјектираат последното дете во кома, првото дете кое било инјектирана почнало да се буди. Едно по едно, сите деца се разбудиле од дијабетична кома. Собата на смрт и мрак, стана место на радост и надеж.

Бебето Илон Маск, 1970-ти

Бебето Илон Маск со голема насмевка во кошула од Мики Маус и држи нешто што изгледа како вкусно задоволство.

 

Чекајќи во автобускиот терминал Greyhound, 1969 година

Одвлекување на вниманието, јавен превоз и чекање. Оваа стара школска фотографија ја претставува модерната култура сè уште до ден-денес. Разликите се мали.

Нашите екрани станаа помали, попријатни за транспортот и може да ни го кажат проценетото време на пристигнување на автобусот Greyhound додека чекаме.

Скриени семејни тајни

Старите фотографии имаат способност да не потсетат до каде сме стигнале, но и каде сакаме да одиме. Во одредени случаи тие дури можат да манипулираат како ја гледаме иднината или како минатото се среќава со сегашноста.

На оваа фотографија, иднината на вештачката интелигенција сосема беспрекорно се среќава со оваа историска семејна фотографија. Дури би отишле толку далеку што ќе се запрашате што е реално, а што не. Сметаме дека семејните вечери може да бидат малку непријатни по објавувањето на семејните албуми.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *