Фестивалот на снегот во Сапоро е нешто што треба да го видите барем еднаш во животот: Спектакуларни скулптури од снег и мраз кои навечер „оживуваат“

Фестивалот на снегот Сапоро, годишен настан кој сега е во својата 74-та година, е во полн ек. Дејството се одвива на три главни локации во градот Сапоро на островот Хокаидо – Парк Одори, Сусукино и Цудоме, Јапонија.

Два милиони луѓе го посетуваат секоја година. Севкупно, изложбата содржи 196 скулптури од снег и мраз кои го одземаат здивот.

 

Централните дела на фестивалот се пет големи снежни скулптури на локацијата Одори, секоја висока 12 до 15 метри, изградени од страна на Големите јапонски сили за самоодбрана и стотици цивилни доброволци. Овие џиновски скулптури од мраз, за ​​кои беа потребни 28 дена за да се создадат, вклучуваат диорама на Асирпа и Саичи Сугимтото, ликови од популарното манга шоу „Golden Kamuy“, сместено во Хокаидо; Замокот Нојшванштајн, познат и како „Лебедовиот замок“, бајковска баварска палата; чистокрвен коњ што галопира кон славата; Старата железничка станица Сапоро и бејзбол паркот Хокаидо.

Навечер, светлосни прикази се проектираат на креациите, оживувајќи го белото платно и помагајќи им да оживеат. На територијата на Сусокино, која се нарекува „Ледениот свет“, има 60 скулптури од мраз. Тој е дом на 50-тиот Меѓународен натпревар за скулптури на снег, каде тимови од целиот свет создаваат ледени креации дизајнирани да го рефлектираат духот на нивните земји. Годинава дојдоа екипи од Јужна Кореја, САД, Индонезија, Литванија, Монголија, Полска, Портланд, Сингапур и Тајланд.

 

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *