Фифа по втор пат го круниса Аргентинецот: Меси е најдобар машки фудбалер во светот за 2022

Лионел Меси е крунисан за најдобар машки фудбалер на светот на годишното доделување на ФИФА во Париз, како признание за инспирацијата на Аргентина за слава на Светското првенство во Катар во декември.

Меси – добитникот на седум Златни топки – ја освои својата втора титула „Најдобар“ и прва од 2019 година, откако го победи соиграчот од ПСЖ и противник во финалето на Светското првенство, Килијан Мбапе.

 

35-годишниот играч беше сензационален бидејќи ја нареди Аргентина до круната на Светското првенство минатата година, постигнувајќи седум гола и стана првиот играч кој постигнал гол во секој нокаут натпревар на ова натпреварување.

 

 

Емотивниот Меси призна дека личното признание ја завршило она што беше „огромна“ година на успех за него и неговите колеги од клубот и земјата. Додека ја држеше својата награда, Меси изјави: „Леле, неверојатно е. Беше извонредна година и за мене е чест да бидам овде вечерва и да ја освојам оваа награда. Без моите соиграчи не би бил тука. Го остварив сонот на кој се надевав толку долго. Многу малку луѓе можат да го постигнат тоа и јас имав среќа да го направам тоа“.

Неговиот тимски колега од Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе беше награден со лично признание од Меси, додека колегата-номиниран Карим Бензема не се ни појави на церемонијата на доделување награди.

 

Подоцна беше откриено дека Меси не се чувствувал склон да го поддржи својот соиграч од ПСЖ Мбапе во процесот на гласање и наместо тоа го избраl Нејмар во неговиот глас како капитен на Аргентина.

Во меѓувреме, репрезентативниот колега на Меси и голманот на Астон Вила, Емилијано Мартинез, побара наградата „Најдобар“ голман на ФИФА да биде крунисана како најдобра во светот. Неговите извонредни напори на Светското првенство го натераа да ја повлече Аргентина преку изведувањето пенали против Холандија во нивниот четвртфинален судир пред неговите неуспешни лудории повторно да ги надмине француските изведувачи на пенали во финалето.

 

Мартинез до наградата ги победи Мароконецот Јасин Буну и Белгиецот Тибо Куртоа и им се заблагодари на напорите на неговите родители да му помогнат да стигне до врвот.

Насмеаниот Меси гледаше како горд родител како Мартинез излезе на сцената за да го земе своето лично парче сребрена опрема што следи откако ја освои наградата Златна ракавица на Светското првенство.

„Секогаш ме прашуваат кои се моите идоли или кого гледав кога бев дете… Гледајќи ја мајка ми како чисти згради осум или девет часа и гледајќи го татко ми како работи. Тие се мои идоли“, изјави Мартинез.

 

Најдобрата женска награда ја освои Алексија Путелас, бидејќи дополнително стана првата жена што ја освоила втората последователна титула на настанот. Путелас играше со Барселона и Шпанија, постигнувајќи 34 гола во сите натпреварувања на клупско ниво минатата сезона пред да биде признатa од гласачите ширум светот на глобалната церемонија на доделување награди.

 

Имаше уште еден национален херој вклучен во доделувањето на женските голмански награди за кои беше наградена Англичанката Мери Ерпс за нејзините прекрасни подвизи со Лавовите и Манчестер Јунајтед. Ерпс беше клучна во достигнувањето на нејзината земја во европскиот шампионат и им рече на присутните на церемонијата на ФИФА во Париз дека нејзиниот успех им го покажува на другите патот напред.

„Сакам само да им се заблагодарам на моите најблиски кои ме собраа од подот во кујната за да бидам овде денес, не конкретно вечерва, туку пред неколку години. За секој кој бил на темно место, само знајте дека има светлина на крајот од тунелот, затоа продолжете. Можете да постигнете сè што ќе го поставите вашиот ум“.

 

Аргентинската тројка на титули беше на врвот со Лионел Скалони кој беше признат како „Најдобар“ машки тренер бидејќи беше на врвот на анкетите пред Пеп Гвардиола од Манчестер Сити и тренерот на Реал Мадрид, победникот во Лигата на шампионите, Карло Анчелоти.

 

Наградата на ФИФА за „најубавиот“ гол во изминатата година создаде момент кој го загреа срцето кога ампутираниот Марцин Олекси го однесе дома трофејот по неговиот брилијантен удар од глава. Олекси узурпираше единаесет други претенденти, вклучувајќи го и поранешниот напаѓач на Вест Хем, Димитри Паје, бидејќи неговиот акробатски напор со патерици за полската екипа Варта Познан му го донесе познатиот трофеј Пушкаш.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.