Филмот „Матрикс“ излезе пред 25 години: како изгледаат сега Нео, Тринити и Морфеј?

Научно-фантастичниот акционен филм на Лана и Лили Вачовски (во тоа време тие сè уште немаа направено трансродова транзиција и беа познати како „браќата Вачовски“ – Лоренс и Ендру) „Матрикс“ беше објавен во американските кина на 31 март, 1999 година. Филмот го прикажува 23 век, во кој реалноста за повеќето луѓе станува симулација создадена од интелигентни машини. Во реалноста, планетата е потопена во вечна темнина, а градовите се претворија во урнатини. Во тоа време, машините ја користат топлината на човечките тела како извор на енергија. Хакерот Нео, кој се покажа дека е „избраниот“, се приклучува на борбата на бунтовниците против машините. Акциониот филм предизвика голема резонанца и послужи за создавање на истоимената франшиза, која вклучуваше уште три филма, збирка анимирани кратки филмови „Аниматрикс“, стрипови, компјутерски игри и аниме. Четвртиот филм од серијата, „The Matrix: Resurrection“, беше објавен во 2021 година.

 

1. Кијану Ривс, Нео (Томас Андерсон)

Кијану Ривс дојде во „Матрикс“ како ѕвезда – пред тоа глумеше во дузина филмови, меѓу кои и „Адвокатот на ѓаволот“, „Брзина“ и „Дракула“. Но, токму акциониот филм на Вачовски стана еден од најпознатите во неговата кариера. Актерот повторно ги натера критичарите и публиката непрестајно да зборуваат за него во втората половина на 2010-тите по објавувањето на серијата филмови за атентаторот Џон Вик, од кои секој нов дел заработуваше повеќе пари на бокс офисот од претходниот. Севкупно, неговата филмографија вклучува повеќе од 250 проекти. Во 2010 година, папарацо фотографија на Ривс со сендвич го предизвика мемето „Тажниот Кијану“. Оваа фотографија илустрираше тажни ситуации, депресија и бесмислено чекање.

„Само што јадев сендвич! Размислував за нешто во тој момент. И бев многу гладен. Немам поим зошто сум таков мем, но продолжете да ме фотографирате“, рече Ривс во „The Late Show with Stephen Colbert“. Актерот никогаш не бил оженет: во доцните 90-ти, актерката Џенифер Сајм очекувала дете од него, но девојчето се покажало дека е мртво родено. Во 2001 година, Сајм загина во сообраќајна несреќа. Во 2019 година, Ривс излегуваше со уметничката Александра Грант – таа сега има 54 години, а Ривс ќе наполни 60 години во септември 2024 година.

 

2. Кери Ен Мос, Тринити

Шест години пред објавувањето на „Матрикс“, канадската актерка Кери-Ен Мос глумела во мала истоимена серија во нејзината татковина. Таа се појави и во популарното шоу „Baywatch“. По „Матрикс: Револуција“, таа активно глумеше во филмови и ТВ серии, но не можеше да го повтори успехот на улогата на Тринити. Кери-Ен Мос има три деца од бракот со Стивен Рој – два сина и една ќерка. Двојката е во брак од 1999 година.

 

3. Лоренс Фишбурн, Морфеј

Една година по објавувањето на „Матрикс“, Фишбурн го имаше своето режисерско деби со филмот „Еднаш во животот“. Познат е и по улогите во филмовите „Mission: Impossible III“, „Batman v Superman: Dawn of Justice“, „John Wick“, „Hannibal“ и други. Сега има 62 години и Фишбурн продолжува да глуми и да произведува. На почетокот на 2024 година, тој беше одобрен за улогата на вампирот Емиел Реџис во четвртата сезона на „The Witcher“. Актерот беше женет двапати и двата пати се разведуваше, има четири деца. Неговиот 36-годишен син Лангстон, исто така, стана актер и се појави во речиси 30 филмови и ТВ серии („Ant-Man and the Wasp“, „NCIS: New Orleans“).

 

4. Џо Пантолијано, Сајфер

Улогата на предавникот Сајфер во „Матрикс“ го прослави Џо Пантолијано – потоа го глумеше детективот Теди во „Мементо“, Ралф Цифарето во „Сопранос“, Бен Урих во „Дердевил“ и други. Вкупно, актерот глумел во околу 200 филмови и ТВ серии. Во 2007 година, Пантолијано призна дека страдал од депресија околу десет години, со што филмот „Канвас“ му помогнал да се справи. Тој ја основа непрофитната организација „Не се шегувам, и јас!“, за да ги обедини членовите на забавната индустрија во едукацијата на јавноста за менталните болести. Според актерот, името доаѓа од одговорот што често го слушал откако зборувал за својата болест. Тој, исто така, призна дека пред неговата дијагноза, се борел со алкохолизам, зависност од храна, зависност од секс и зависност од одредени лекови. Во 2009 година, Пантолијано го режираше документарниот филм „No Kidding, me too!“

Од 1995 година, актерот живее со својата втора сопруга, поранешната манекенка Ненси Шепард и имаат четири деца.

 

5. Маркус Чонг, Тенк

Актерот Маркус Чонг е поврзан со Матрикс не само со улогата на насмеаниот и верен асистент Морфеус Тенк, туку и со огромен скандал што стави крај на неговата кариера. За снимањето на филмот Чонг добил 28 илјади долари, а Пантолијано рекол дека наводно му платиле милион долари.И покрај тоа што улогата на предавникот Сајфер била позначајна, Чонг се чувствувал омаловажуван поради огромната разлика во сумите. Кога семејството Вачовски го покани Чонг да глуми во две продолженија на Матрикс за хонорар од 250 илјади долари, тој побара минимум 500 илјади долари. Тогаш продуцентите решиле едноставно да го отстранат Тенк од сценариото, а тој почнал да ги бомбардира со телефонски повици и заканувачки писма – за ова беше тужен на суд. На суд, актерот инсистираше на тоа дека му е загарантирано место во две продолженија на „Матрикс“ и ги обвини Вачовски за кршење на неговите права. Постапката не завршила во корист на Чонг, по што почнал да има проблеми со работата. Тој играше во ТВ серии и глумеше во катастрофалното продолжение на „The Crow“. Чонг ја објасни својата позиција во скандалот во својот документарен филм во 2018 година, но тој не го доби заслуженото внимание – како неговата книга, „The Kill Off“.

 

6. Хуго Вивинг, агент Смит

Актерот Хуго Вивинг стекна светска слава благодарение на улогата на мистериозниот агент Смит во „Матрикс“ и го консолидираше својот успех играјќи го елфот Елронд во филмската адаптација на фантазијата на Џон Толкин „Господарот на прстените“, во режија на Питер Џексон. Значајни улоги во неговата кариера беа и терористот „V“ во филмот „V for Vendetta“ и Црвениот череп во „Првиот одмаздник“. Во бракот со Катрина Гринвуд, актерот има две деца. Неговата внука е актерката Самара Вивинг („Три билборди надвор од Ебинг, Мисури“, „Вавилон“).

 

7. Глорија Фостер, Питија

Светската слава и припадна на актерката Глорија Фостер на крајот од нејзината кариера. Таа ја играше Питија во два дела на „Матрикс“, но не ја виде премиерата на последниот за време на нејзиниот живот. Во третиот филм, Фостер беше заменета со нејзината блиска пријателка, актерката Мери Алис.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *