Фотографии кои покажуваат колку малку знаеме за еволуцијата на планетата Земја

Можеме само да претпоставуваме како ќе изгледа иднината. Но, минатото? За среќа имаме докази кои можат да ни прикажат некое време кое што не можеме да претпоставиме како изгледало, но можеби овие фотографии ќе ни дадат некаква визија за тоа.

1. Криноидни фосили може да се најдат во некои реки во Обединетото Кралство и некогаш се мислело дека се монети од самовили. Понекогаш се нарекувале „Ѕвездени камења“.

2. „Догор“ 18.000 годишно кученце кое е откриено во сибирскиот вечен мраз.

Тој е толку добро сочуван што неговиот нос и мустаќи сè уште се главно непроменети.

3. Ова не е фосил на диносаурус Тоа е Мумија.

Нодосаурус стар 110 милиони години бил однесен во морето од поплавена река, потонал, слетал на грб и бил притиснат на дното на океанот. Тој е толку добро сочуван што сè уште има црева и тежи 1130 килограми од оригиналните 1360.

 

4. Можеби не изгледа многу, но оваа ситна зелена алга стара милијарди години е предок на сите копнени растенија на Земјата.

 

5. Пред 10 милиони години, желките можеле да ве изедат со еден залак.

 

6. Последната фотографија направена од див варварски лав. Снимено во 1924 година.

 

7. Споредба помеѓу черепот на саркосучус и крокодил од Нил.

 

8. Индохиус – најраниот познат предок на китот.

 

9. Нога на џиновското чудовиште аргентиносаурус.

 

10. Кецалкоатлус, најголемото летечко животно досега!

 

11. Пронајден 23 милиони години стар гуштер во килибар (фосилна смола).

 

12. Опашка на диносаурус од 99 метри. Првиот некогаш откриен. Совршено сочувана, сè уште покриена со пердуви.

 

13. Неверојатно недопрен фосил од криноиден примерок кој датира од пред околу 345 милиони години!

Криноидите се морски животни што ја сочинуваат класата Криноидеа.

 

14. Заб на  мегалодон во споредба со заб на голема бела ајкула!

 

15. Критски џуџест мамут. Ова се сметало да се биде џуџест..

 

16. Еволуцијата на нашето лице.

 

17. Праисториска „пеколна мравка“ заглавена во килибар гризејќи го својот плен 99 милиони години.

 

18. Трицератопс бедрената коска (лево) наспроти бедрената коска на слон.

 

19. Зачувано стапало на џиновската птица Моа. Изумрен вид роден во Нов Зеланд. Пораснал за да биде висок 12 метри.

 

20. Единствениот непроменет фосил на раниот кит во светот. Датира пред околу 40 милиони години. Откриен за време на ископувањето во Египет.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.