Гест од кој се топат срцата: Најљубезниот водоводџија на светот, му донирал 15.000 евра на дете за да му се плати нова бионичка рака

„Најљубезниот водоводџија на светот“ донираше речиси 15.000 евра за да му плати нова бионичка рака на младо момче, родено без десна рака.

 

 

Добротворниот шампион Џејмс Андерсон (55) од Барнли, Ланкашир го направи дарежливиот гест откако беше допрен од потресната приказна на Алекс Спаркс.

Мајката на Алекс, Дион Спаркс (33), започнала обид да собере 13.000 евра за да може седумгодишното момче да изведе аут како и останатите соиграчи од неговиот фудбалски клуб.

Малиот навивач на „Блекбурн Роверс“ сонувал да добие сино-бела роботска рака со амблем на роза на неговиот тим. И тој бил шокиран кога Џејмс му рекол во вторникот вечерта: „Штотуку ја платив твојата нова рака“.

 

Трогателно видео кое го покажува моментот како Алекс скока од радост на веста.

Дион рече дека немала поим дека му недостасува екстремитет се додека нејзиниот син не се родил во болница без десната рака. Таа рече дека иако момчето било „сакано“ од неговите другари, тој ги поминал минатите родендени „посакувајќи“ да му порасне раката – само за да му кажат дека тоа не е можно.

 

 

 

Но, Дион рече дека неговата нова рака ќе го промени животот по великодушната донација на Џејмс во неговиот дом.

 

 

„За нас, тоа го менува животот, а Џејмс штотуку го направи тоа од љубезноста на своето срце. Никогаш не мислев дека некој ќе биде толку љубезен. Кога Џејмс ми се јави вчера, тој само рече: „Испрати ми ги твоите банкарски податоци и јас ќе ги испратам парите. Веднаш штом го напуштивме неговиот дом, тројцата се прегрнавме. И кога влеговме во автомобилот, почнавме да врескаме“.

 

 

Лекарите подоцна ја разгледале причината за исчезнатата рака на Алекс и навеле дека тоа се должи на „спорадичен настан“, кој се случил случајно во текот на бременоста.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *