„Гледаме наназад повеќе од 13 милијарди години!“ Новиот телескоп на НАСА фати јато галаксии кои го претставуваат почетокот на Универзумот

Неверојатната прва слика од телескопот Џејмс Веб на НАСА, вреден 10.000 милијарди долари, обезбедува најдлабок и најостар инфрацрвен поглед на далечниот универзум досега, го прикажува галаксиското јато SMACS 0723 како што се појавило пред 4,6 милијарди години.

Сликата покрива дел од небото и открива илјадници галаксии во мало парче од огромната вселена.

„Доколку сте држеле зрно песок на врвот на прстот по должина на раката. Тоа е она што го гледате, само една мала дамка, рече администраторот на НАСА, Бил Нелсон.

Телескопот може да ја види Големата експлозија што е речиси почетокот на универзумот.

Инфрацрвените способности на Веб му овозможуваат „да гледа назад во времето“ на Големата експлозија, која се случила пред 13,8 милијарди години.

„Ние гледаме наназад повеќе од 13 милијарди години. Светлината патува со 186.000 милји во секунда – таа светлина што ја гледате на една од тие мали дамки патува веќе 13 милијарди години. Бидејќи знаеме дека универзумот е стар 13,8 милијарди години, се враќаме речиси на почетокот“.

Со проучување на оваа светлина, научниците сакаат да научат за потеклото на космосот, а можеби дури и да фатат поглед на неостварливите фотони што дошле од првите ѕвезди што некогаш постоеле.

SMACS 0723, познат и како Првото длабоко поле на Веб, е само тизер од цела група слики снимени со телескопот што треба да биде откриена во 10:30 часот по средноевропско време во вторник за време на директен пренос на ТВ НАСА.

„Овие слики ќе го потсетат светот дека Америка може да направи големи работи и ќе ги потсети нашите деца дека нема ништо над нашиот капацитет“, рече претседателот Бајден во Белата куќа за време на настанот за преглед во понеделникот вечерта.

Според НАСА, комбинираната маса на ова јато галаксии работи како гравитациска леќа и ја зголемува и искривува светлината на објектите зад нив, овозможувајќи длабок преглед на полето и во екстремно далечните и суштински слабите популации на галаксијата.

Телескопот Џејмс Веб ги довел далечните галаксии во остар фокус на новата слика – тие имаат ситни, слаби структури кои никогаш досега не биле видени, вклучувајќи ѕвездени јата и дифузни карактеристики.

Опсерваторијата вредна 10 милијарди долари ќе им помогне на научниците да видат дали планетите во другите галаксии се погодни за живот.

Нелсон изјави дека Џејмс Веб толку прецизен што научниците ќе можат да видат дали планетите во другите галаксии се погодни за живот или не – дали тие ќе можат да бидат домаќини на живот, веројатно како некој живот на Земјата.

Истражувачите наскоро ќе почнат да дознаваат повеќе за масите, возраста, историјата и составот на галаксиите, бидејќи Веб ги бара најраните галаксии во универзумот.

„Џејмс Веб ни овозможува да гледаме подлабоко во вселената од кога било досега“, рече потпретседателката Камала Харис, која го предводи Националниот совет за вселена.

„Тоа ќе го подобри она што го знаеме за нашиот универзум, нашиот сончев систем, а можеби и самиот живот“.

Џејмс Веб беше лансиран од вселенскиот центар во Гвајана на 25 декември минатата година со цел да се погледне назад во времето во зората на универзумот и да се сними што се случило само неколку стотици милиони години по Големата експлозија.

Џејмс Веб е најнапредниот телескоп некогаш изграден и е 100 пати помоќен од вселенскиот телескоп Хабл, кој сè уште е во функција 32 години по неговото лансирање. НАСА сака да размислува за Џејмс Веб како наследник на Хабл, а не како замена, бидејќи тие двајца ќе работат во тандем некое време.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.