„Го претворив метрото во моја модна писта, секојдневно облекувам „луди” комбинации и им презентирам на патниците. Некои ги нервирам и велат дека личам на бездомничка”

Таа го претвори метрото во нејзина писта.
Проѕирно боди, преголеми кошаркарски шорцеви и виолетови туфки. Сив костим под палто во комбинација со јаболко зелени потпетици. Сино карирано здолниште и ултра дебела кафена марама која едвај ги покрива нејзините голи гради.

 

 

Ова се само неколку од урнебесните комбинации на Кристина Авакјан додека е стационирана на 6-тата железничка платформа на Менхетен.
„Јас сум уметник; моето тело е платно“. Авакјан, шанкерка и хонорарен стилист која живее на во Њујорк, изјави за „The Post”: „Само велам „f – – k it“ и носам облека што ги прави луѓето да чувствуваат нешто“.

 

Таа троши околу 1.200 долари месечно на необични парчиња што ги наоѓа во продавниците за штедливи производи како „Second Chic”, „Buffalo Exchange” и „Goodwill”.

И таа гордо ги поканува патниците во метрото да ги осудат или пофалат нејзините вештини.

 

https://vm.tiktok.com/ZM27GDddm/

 

„Понекогаш боите не се совпаѓаат“, вели таа. „Но, тоа е убавото нешто за уметноста: не мора да ја разбирате – мојата мода е храна за размислување“.

 

А на социјалните мрежи таа маѓепсува со нејзиниот изглед.
На „TikTok”, таа достигна 11,1 милиони прегледи објавите означени #SubwaySessions, нешто повеќе од еден месец од создавањето на нејзиниот профил.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *