Голотија, музика и забава- ѕирнете ја атмосферата на карневалот во Уругвај, најдолгиот карневал на светот!

Уругвајскиот карневал е фестивал кој се одржува секоја година во Уругвај од средината на јануари до крајот на февруари. Се поврзува со кандомбе, мурга и табладос. Карневалот еволуираше во танцова парада со различни изведби на музика на „Инаугуративниот карневал“ и на парадата „Desfile de Llamadas“. Најголемите карневалски прослави се одржуваат во главниот град на земјата, Монтевидео, а може да траат и до 40 дена. Вклучува голем број културни настани како што се танцови паради на улиците, улични сцени наречени „табладос“ и уметнички натпревар во „Театро де Верано“ (летен театар) во Монтевидео. Карневалот во Монтевидео е многу различен од карневалот во Рио во Бразил.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.