„Гребените на Дубаи“: Најголемиот проект во светот за спасот на океаните ќе ве остави без здив (видео)

URB, развивач на одржливи градови, ги откри своите планови за она што се смета за „најголемиот светски проект за реставрација на океаните“ на брегот на Дубаи, наречен „Dubai reefs“ односно „Гребените на Дубаи“.

Скролајте надолу за видео

Познат по развојот на паметни градови кои се справуваат со проблемите на зголемувањето на населението, урбанизацијата и ефектите од климатските промени, URB претходно беше вклучена во дизајнирање и изградба на одржливи градови во Јити, Оман и островот Јас во Абу Даби.

Новите концептни слики го покажуваат „најголемиот вештачки гребен во светот“ со големина од 199 километри квадратни што се гради во Дубаи. Под островите ќе има вештачки гребен екосистем создаден со 3D печатење и други методи кои ќе обезбедат дом за 1 милијарда корали, како и за желки, риби и други морски животни.

„Гребените на Дубаи“ ќе бидат стационирани веднаш до брегот на градот во Персискиот залив, каде што веќе се наоѓаат постоечки вештачки острови направени од човек, дом на луксузни хотели и барови.

Во развојот на проектот „Гребените на Дубаи“, извршниот директор на URB, Бахараш Багериан, се фокусираше на важноста на океанот за одржување на здрава животна средина.

„Здравјето на нашите градови е суштински поврзано со здравјето на нашите океани“, рече Багериан. „Океанот е извор на живот, контролира сè. Имајќи предвид дека сè на нашата планета е поврзано, здравиот океан е здрав град. Нашиот океан ќе биде сосема поинаков до крајот на векот ако не преземеме акција денес“.

Во срцето на проектот е морски институт кој има за цел да ја заштити морската и крајбрежната средина на Дубаи. Вештачкиот гребен од 199 километри квадратни ќе создаде природно живеалиште за над една милијарда корали и 100 милиони мангрови дрвја. Овие крајбрежни екосистеми се наменети за запленување и складирање на јаглеродот, компензирајќи дел од штетите предизвикани од копањето нафта на брегот на Дубаи во изминатите децении.

Институтот ќе биде посветен на образованието и конзервацијата; има за цел да води глобална иницијатива за чистење на океаните за отстранување на пластичните остатоци, обезбедувајќи крајбрежниот екосистем на Дубаи да делува како долгорочен мијалник за јаглерод. Регенеративното океанско земјоделство ќе обезбеди безбедност на храната и позелена економија.

„Како иновативен крајбрежен град, Дубаи е најдобро позициониран да води таква трансформација. Покрај создавањето уникатна еластична дестинација за екотуризам и морски истражувања, „Dubai Reefs“ има за цел да стане план за живеење во океанот, а истовремено да ги ублажи влијанијата на климатските промени“. – нагласи извршниот директор

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *