Група од 10 жители од мало гратче во Австралија станаа инстант мултимилионери откако добија лото џекпот од 40 милиони долари

Синдикатот на продавниците од малото гратче Вентворт на границата Нов Јужен Велс/Викторија беше единствениот победник на дивизијата 1 во ждрепката во четвртокот навечер. Секој член на синдикатот ќе земе дома 4.051.773,90 долари.

 

 

Некои не се свесни за нивната неочекувана добивка која го менува животот бидејќи некои не биле ни нерегистрирани играчи.

„Само што погледнав! Не можам да верувам!“ еден возбуден добитник им рекол на официјалните лица на Лото.

„Тоа е навистина добро!“

„Ние сме само мал град и лудо е да се мисли дека сега има 10 мултимилионери овде“.

 

Во Вентворт живеат 1.500 жители, според пописот од 2021 година.

Претставниците на лотаријата ги повикаа жителите на Вентворт да ги проверат своите билети додека се обидуваат да ги откријат преостанатите членови на синдикатот.

„Додека ние ќе контактираме со оние членови на синдикатот кои ги регистрираа своите пријави, има неколку луѓе со нерегистрирани записи кои можеби сè уште не знаат дека се дел од оваа победничка група“, рече портпаролот на Лот, Мет Харт.

„Овие играчи не се познаваат бидејќи едноставно купија дел од синдикатот од нивниот локален центар, но сега имаат едно нешто заедничко – сега сите се мултимилионери“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *