ХЕРОИ НА ДЕНОТ: Медицинска сестра посвоила мало девојче оставено во болница и ѝ покажала што значи мајчинска љубов!

На секое дете му требаат родители во животот за да му помогнат да порасне во среќен и успешен човек. Едно мало девојче по име Жизел не добило мајчинска љубов или грижа во нејзините најрани месеци од животот, но нејзината приказна има среќен крај. Среќна шанса ги споила бебето и нејзината „посвоителка Лиз Смит, а еве како се променил животот на девојчето оттогаш.

 

1. Еден ден животот ги споил овие две души

 

 

Медицинската сестра Лиз Смит верувала дека со речиси 40 години имала исклучително мала шанса да роди бебе. Испробала ИВФ (ин витро оплодување) и други методи за забременување, но открила дека резултатите од нејзината лабораторија ја спречиле да биде кандидат. „Тоа беше лош ден“, рече Смит во едно интервју.

Потоа, еден ден, таа запознала мало бебе во францисканската детска болница, каде што работела како главна сестра. Девојчето се родило предвреме во 29-та недела, а нејзината тежина била само 1,5 килограм. Бебето по име Жизел на свет дошло со тешка дијагноза како резултат на лошите навики кои ги имала нејзината биолошка мајка во текот на бременоста.

Малото девојче веќе било во болница 5 месеци кога Лиз Смит ја забележала медицинската сестра како го разнесува девојчето низ болницата. И тоа беше моментот кога жената почнала да чувствува огромна љубов кон бебето.

„Кој е овој прекрасен ангел? Лиз ја прашала медицинската сестра која го држела бебето. „Нејзиното име е Жизел“, одговорила медицинската сестра. Потоа дознала дека бебето било донесено во нејзината болница бидејќи на нејзините бели дробови им е потребна специјализирана нега, а детето користело цевка за хранење. Жизел била сосема сама и немала ниту еден посетител во текот на сите месеци што престојувала во болницата.

 

2. Од денот кога се споиле станале неразделни

 

Персоналот на болницата на Лиз многупати и кажал дека таа и бебето се совршен пар. Пред да ја запознае Жизел, жената никогаш не размислувала за згрижување или посвојување, но малата девојка буквално го превртела нејзиниот внатрешен свет.

Дуото веднаш се поврзало, а Смит почнала многу често да ја посетува Жизел. Девојчето претрпело некои компликации, а Лиз постојано била покрај неа. „Одев да ја видам секој ден“, рекла жената. „Тоа беше мојата награда по долг работен ден“.

Првично, Лиз ја негувала Жизел и сакала повторно да го спои девојчето со нејзините вистински родители. Отпрвин родителите ја посетувале својата биолошка ќерка, но овие посети станувале сѐ поретки и поретки, а потоа целосно престанале. Целта на Лиз потоа се променила во посвојување на Жизел.

„Се сеќавам на одредени ноќи, особено една, додека таа јадеше, а јас си одев и ми влезе во главата една чудна мисла, дека ќе ја изгубам“, рече жената. „Морав да одам таму со мојот ум затоа што сè уште беше реалност, но ми се слоши во стомакот кога помислив на тоа. Не можете само да сакате одреден процент. Мора да дадете се од себе“.

 

3. Посвојувањето било психички тешко за жената

 

 

Процесот на посвојување започнал, а жената морала да се соочи со некои двоумења. Биолошките родители на девојчето не ги барале правата врз нивното бебе, а немало други биолошки роднини способни да се грижат за неа.

„Јас ја добивав неа, но тие ја губат. И да се обидеш да се бориш со зависноста и да се биде мајка, тоа е невозможно“, рекла Лиз.

Жизел имала 2 години кога таа и нејзината посвоена ќерка конечно го споделија презимето. Лиз брзо се адаптирала од медицинска сестра во мајка – а Жизел од слабичко предвреме родено дете во малечка ѕвезда. И сега, тие ќе имаат љубов еден кон друг до крајот на нивниот живот.

Дали некогаш би размислувале да посвоите дете?

  • Nikola напиша:

    Vakvi storii mi go ispolnuvaat srceto

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.