Храбра полицајка која не знае да плива скока во езерото за да го спаси новороденчето што се дави

Драматично видео го прикажува моментот кога полицајката Ме’Атија Сандерсон од Флорида – кој не знае да плива – скока во езерото за да спаси доенче што се дави. Смелото спасување што се случило на 9 јуни било снимено на видео камерата на полицајката и беше објавено во вторникот од Одделот на шерифот Џексонвил.

Графичката снимка – малку вознемирувачка – покажува како таа брза кон езерцето и вика „Каде е бебето? Додека неидентификувана жена извикува: „Таму! … Во езерото“

Скролајте надолу за видео

 

Полицајката без двоумење и решена да го спаси животот на ова дете. На аудиото се слушаат звуци на меурчиња додека таа не излезе на површина, речиси без здив, држејќи го безживотното новороденче во раце. Се упатува кон копното и го става детето на земја додека продолжува да врши CPR и компресија на градниот кош на детето.

„Ајде душо. Ајде душо“, се слуша како вели полицајката додека ги турка малите гради на новороденчето, додека се слуша како млазови вода излегуваат од белите дробови на бебето.

Ужасната сцена трае неколку минути додека новороденчето е испружено на тревата со подигнати раце.

 

Капетанот Кристофер Скот со Одделот за пожар и спасување во Џексонвил издаде писмо до шерифот на Џексонвил во кое ги пофали напорите на полицајката нарекувајќи ги нејзините постапки „брзи и решителни“.

Скот додал: „Нејзините постапки, додека го загрозувала сопствениот живот, несомнено го спасиле животот на детето“.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

 • cvetko напиша:

  Како стигнала до полицајка, а незнае да плива.
  По фејсбук да не ја имаат примено на работа.

 • petok напиша:

  cvele, kaj nas mislis znaat da plivaat?, moze samo plovni da se od golemite mevoi.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.