Илон Маск доби одобрение од ФДА да го вгради неговиот мозочен чип Neuralink на втор пациент – што им овозможува на луѓето да ги контролираат компјутерите со својот ум

Neuralink на Илон Маск доби зелено светло да го вгради својот мозочен чип кај втор пациент откако ги поправи проблемите што се појавија за време на првото тестирање на луѓе.

Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) го одобри следното лице во понеделникот, потпишувајќи ги планираните ажурирања на компанијата кои вклучуваат вградување на некои од ултратенките жици на уредот подлабоко во мозокот.

 

Neuralink откри овој месец дека некои од 64 нишки се одвоиле од мозокот на првиот пациент, што предизвикало дефект на чипот – речиси завршувајќи го испитувањето што започна во јануари.

Во извештајот на Ројтерс, цитиран од „пет лица запознаени со ова прашање“, се тврди дека ова прашање било „познато со години“ од тестирање на животни“.

Нолан Арбо беше првиот што го доби мозочниот чип по сообраќајна несреќа што му го промени животот додека работеше како советник во кампот во 2016 година, што го остави со „апсолутно никакво чувство“ од рамениците надолу.

 

Neuralink сподели ажурирање за напредокот на Арбау на 8 мај, објавувајќи дека поминале повеќе од 100 дена откако му бил вграден уредот. Сепак, компанијата исто така откри дека некои од нишките поврзани со чипот се повлекле неколку недели по операцијата, што резултирало со намалување на бројот на ефективни јазли.

Во извештајот на Wall Street Journal се тврди дека проблемот произлегува од првичната операција кога воздухот се заглавил во черепот на Арбо, кој е познат како пневмоцефалус кој може да предизвика напади, мозочен апсцес и смрт доколку не се лекува.

Арбау изјави дека 15 отсто од нишките останале во неговиот мозок по дефектот. Neuralink беше во можност да го модифицира алгоритмот за да ги зајакне преводите на сигналот без да мора да го отстрани чипот.

Компанијата го тестира својот имплант за да им даде на парализираните пациенти способност да користат дигитални уреди размислувајќи сами – перспектива што може да им помогне на луѓето со повреди на ‘рбетниот мозок.

 

Маск имплантација на вториот пациент ја планира во јуни и има за цел оваа година да има 10 луѓе со чипот.

Досега, уредот му дозволуваше на Арбо да игра видеоигри, да пребарува на интернет и да го движи курсорот на компјутерот на својот лаптоп размислувајќи сам, според објавите на блогот и видеата на компанијата.

Неуралинк, исто така, забележа дека веднаш по операцијата, Арбо го надмина светскиот рекорд за брзина со која може да го контролира курсорот само со мисли.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *