Илон Маск ѝ нуди на „Википедија“ 1 милијарда долари за да направи многу ЕКСПЛИЦИТНА промена на нејзиното име

Илон Маск направи дрска понуда и да и ја даде на „Википедија“ веројатно неговата најголема донација досега, под услов да сменат една буква во своето име.

 

 

 

Бесплатната онлајн енциклопедија, која е составена од посветен тим на волонтери кои ја одржуваат страницата ажурирана, секогаш е во потрага по донации. По апелот на ко-основачот на страницата, Џими Велс, извршниот директор на „SpaceX“ понуди да го извади чекот и да им даде 1 милијарда долари.

Сепак, предупредувањето за добивање на средствата од најбогатиот човек на светот доаѓа под услов малку да го сменат името. Зборувајќи за „X“, Маск напиша: „Ќе им дадам милијарда долари ако го сменат името во D**kipedia (Пенисопедија)“.
Коментарот на сопственикот на „Твитер“ дојде откако тој објави скриншот од апелот на ко-основачот на „Википедија“ за пари за да се помогне во одржувањето на страницата.
„Дали некогаш сте се запрашале зошто Фондацијата Википедија сака толку многу пари? праша технолошкиот милијардер“.
„Сигурно не е потребно за управување со Википедија. Буквално можете да ставите копија од целиот текст на вашиот телефон! Значи, за што служат парите? Умовите кои прашуваат сакаат да знаат…“

 

 

 

Нивните дискови за донации обично собираат милиони долари и сите сакаа да знаат на што се трошат сите останати пари
Саманта Лиен, портпаролка на Фондацијата „Викимедија“, изјави за „Вашингтон пост“: „Врз основа на упатствата од Одборот на доверители на Фондацијата „Викимедија“, нашата резерва изнесува една година оперативен буџет.

 

 

„Доколку имало околности што влијаеле на нашата способност да ги собереме тие средства во тој период, би можеле да ги завршиме во итна ситуација – резервата е безбедносна мрежа за заштита на „Википедија“ од таква можност“.
И покрај неговата раскошна понуда да ги надополни средствата на „Википедија“, иако необично, Илон Маск можеби не е во најдобра позиција да ги троши парите. Неговото богатство штотуку се намали за 16 милијарди долари откако „Tesla“ го објави својот извештај за заработка во третиот квартал за 2023 година.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *