Илон Маск ја изгуби титулата за најбогат човек на светот, откако нето вредноста на „Твитер“ падна за 163 милијарди долари. Знаете ли кој е моментално „најтешкиот“ од сите милијардери?

Илон Маск повеќе не се смета за најбогат човек на светот откако неговата акција на Tesla падна.

 

 

Маск (51) ја загуби својата пол-позиција во вторникот, од шефот на групацијата „Луј Витон“, Бернард Арно, по продолжениот пад на вредноста на акциите на „Тесла“, што го чинеше повеќе од 100 милијарди долари оваа година, според индексот на милијардери на „Блумберг“.

Арно (73) е претседател и извршен директор на „LVMH“ – конгломератот за луксузни стоки и сега вреди 170,6 милијарди долари.

 

Вредноста на Маск сега изнесува 163,1 милијарди долари, според индексот на „Блумберг“.
Вредноста на Маск во последниве години во голема мера зависеше од вредноста на „Тесла“, која вртоглаво порасна за време на пандемијата бидејќи компанијата стана профитабилна, но оваа година претрпе делумен пад поради загриженоста за производството.

Во јануари 2020 година, Маск имаше вредност од околу 28 милијарди долари, според индексот, но во ноември 2021 година го достигна врвот со 336 милијарди долари.
Оваа година му беше полоша на Маск поради купувањето на „Твитер“ за 44 милијарди долари – договор од кој тој се обидуваше да се повлече неколку месеци.

За да го заврши, тој требаше да продаде 15 милијарди долари од неговите акции на „Тесла“. Завршувањето на договорот во октомври предизвика „Блумберг“ да ја намали неговата вредност за 10 милијарди долари.
Потоа направи различни промени во обид да ја претвори компанијата профитабилна, најзабележителни со намалувањето на нејзината работна сила речиси на половина.

Еден од најзначајните предизвици со кои се соочува Маск, кој и самиот го призна, се однесува на огласувачите кои повлекуваат реклами од платформата на социјалните медиуми.

 

Маск набргу по купувањето на „Твитер“ објави план за претплата од 8 долари месечно за корисници кои сакаат иконки да се појавуваат покрај нивните имиња.

Од друга страна, бизнисот со луксузни стоки „LVMH“ го надмина пазарот оваа година многу посилно. Акциите на компанијата со седиште во Париз се намалени за само 9,7 отсто од почетокот на годината, надминувајќи го реперот „S&P 500“.

Бизнисите на „LVMH“ имаа корист бидејќи побарувачката за луксузни малопродажни производи се зголеми откако се укинаа ограничувањата за „COVID-19“, овозможувајќи зголемено купување.

Французинот Арно ја купи француската модна куќа „Диор“ од банкрот во 1980-тите и го искористи тоа за да добие удел во „LVMH“.

Таа акционерска структура останува и денес. Арно поседува повеќе од 97 отсто од „Dior“, кој пак поседува 41 отсто од „LVMH“.

Маск не е единствениот технолошки претприемач кој неодамна претрпе удар на своето богатство. За да ја преземе првата позиција, тој мораше да го престигне основачот на „Amazon“, Џеф Безос (58) – кој сега падна на петтото место на листата.

Зголемените каматни стапки ги погодија технолошките компании, а вредноста на „Амазон“ се намали пред претстојната рецесија и очекуваното затишје во потрошувачките трошоци.

Вредноста на Амазон падна под 1 трилион долари за прв пат од април 2020 година во ноември.
Марк Цукерберг, Лери Пејџ и Сергеј Брин од „Alphabet Inc“., исто така, гледаат дека нивното богатство се намалува поради зголемените трошоци.

Трендот на технолошките компании кои страдаат во економијата го рефлектира Гаутам Адани, кој сега е на третата позиција на листата.

Адани е индиски бизнисмен кој е претседател на „Групацијата Адани“, која меѓу другото се занимава со пристаништа, аеродроми, производство на електрична енергија и зелена енергија.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.