Илон Маск сподели видео како се шета со роботот Optimus на Тесла низ фабриката – загрижените гледачи предупредуваат „ова нема да заврши добро“

Илон Маск сподели неверојатна снимка од неговиот робот Optimus, за кој се надева дека еден ден ќе им помогне на луѓето низ домот. Сопственикот на Tesla објави на кое се гледа хуманоидот висок речиси 1,8 метри како се шета низ фабриката.

Маск – кој рутински објавува клипови кои ги прикажуваат импресивните способности на машината – рече во објавата: „Одење на прошетка со Optimus“.

 

Гледачите ја искажаа својата загриженост за роботите кои го заземаат светот.

„Ова нема да помине добро“

„Прекрасно е додека роботите не почнат да убиваат луѓе“.

Други го споредија со роботите „NS5“ во американскиот научно-фантастичен акционен филм „Јас, робот“ од 2004 година.

Друг корисник забележал: „Изгледа како да мора да оди во тоалет“.

Некои се шегуваат дека брзината на машината е слична на американскиот претседател Џо Бајден, кој сега има 81 година. Инаку машината може да оди 8 километри на час и може да крева тежина од 68 кила.

 

Маск го опиша како фабрички работник, но кој исто така може да направи „неверојатен пријател како R2D2 или C3PO“ за секојдневниот корисник во домот. Дизајниран е да се справува со „опасни и здодевни“ задачи во фабрика и други поставки, иако ќе биде „пријателски“ и ќе биде „многу добар придружник“, како домашно милениче.

Треба да може да се справи со низа работи – од прикачување на завртки на автомобили со клуч, до подигање на намирници во продавници.

Маск истакна дека, за разлика од роботите убијци, ботот „Тесла“ може физички да биде совладан од просечен човек – што сугерира дека е помала опасност отколку што изгледа.

Клиентите ќе можат да купат Optimus помеѓу 2025 и 2027 година, според Маск, со малопродажна цена од „веројатно помала од 20.000 долари“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *