Илон Маск тужи 14-годишен тинејџер за 1,8 милиони евра, затоа што продал неколку привезоци за клучеви со брендот на компанијата

Илон Маск бара милиони од британски тинејџер кој продаде неколку 3D-печатени приклучоци со брендот на компанијата.

14-годишното момче е еден од неколкуте тинејџери кои се соочуваат со масовна акција за авторски права од американскиот гигант. Секој од нив треба да плати отштета од 2 милиони долари (1,8 милиони евра).

Тие се обвинети за „нелојална конкуренција“  и им се замрзнати сметките на онлајн продавниците.

 

Тужбата за фалсификување трговска марка идентификува стотици производи кои биле рекламирани на сајтови за е-трговија како што е eBay. Во неа се наведува дека Тесла „трпи непоправлива повреда“.

Предметите наведени во досиејата за докази вклучуваат маичка испечатена со цртан лик на Маск кој стои покрај Сајбер камион Тесла и очила за сонце испечатени со логото на Тесла.

На 12 јануари 2021 година, Илон Маск напиша на X/ Twitter: „Можете да ни го украдете името/логото и веројатно нема да ве тужиме“.

 

Еден продавач од Обединетото Кралство рече: „Продадов само една дуксерка на Etsy со лого на Tesla и имав профит од 3 евра. Знаев за твитот и го наведов за продажба откако твитнав и прашав дали е во ред да се продаде дуксерката. Побарувачката за 2 милиони долари излезе од ведро небо. Сиротото 14-годишно момче сигурно е преплашено. Се прашувам што би мисли милијардерот Илон за тоа?“

Маск претходно се закани со правна постапка против студент кој твитувал во живо секој пат кога милијардерот полетувал и слетувал во неговиот приватен авион.

Обожавателот на авијацијата Џек Свини користеше јавно достапни информации за следење на летот за авиони кои припаѓаат на Маск и други познати личности како Тејлор Свифт.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *