Илон Маск зема микродози КЕТАМИН за да спречи депресија, но кога е на забави, зема и повеќе од доволно…

Милијардерот Илон Маск зема кетамин за да се справи со депресијата, велат неговите пријатели. „Волстрит журнал“ објави дека извршниот директор на „Твитер“ бил виден како користи дрога, во повеќе наврати.

 

 

 

Се вели дека Маск им кажал на луѓето дека зема микродози кетамин за да се заштити од депресија и зема поголеми дози додека е на забави.
Во вторникот вечерта, извршниот директор на „Твитер“, исто така, твитна: „Депресијата е предијагностицирана во САД, но за некои луѓе тоа навистина е проблем со хемијата на мозокот. Но, користењето на луѓето со SSRI сигурно се случува премногу, исто така. Според она што го сфатив со пријателите, кетаминот кој се зема повремено е подобра опција“.
Она на што Маск мислеше кога напомена SSRI се всушност антидепресивите. Тие ја третираат депресијата со зголемување на нивото на серотонин во мозокот, а понекогаш се користат и за лекување на анксиозни нарушувања.

 

 

Во 2018 година, Маск пушеше марихуана додека беше на подкастот „The Joe Rogan Experience“, што предизвикало пад на цената на акциите на неговата компанија „Тесла“. Како резултат на тоа, тој и вработените во неговата компанија за истражување на вселената „SpaceX“ беа подложени на тестови за дрога.

Во Силиконската долина е широко распространето микродозирањето – земање мала количина на лек за наводни придобивки за менталното здравје.

Реалноста на проблемот со дрогата во Силиконската долина беше откриена со бруталното убиство на основачот на „Cash App“ Боб Ли во Сан Франциско претходно оваа година. Милионерот (43) наводно бил избоден до смрт од братот на неговиот шпекулиран љубовник по конфронтација околу пријавеното земање дрога.

 

 

Неколку други високи технолошки директори претходно не се заглавија поради нивната несмалена злоупотреба на супстанции.
Тони Хсиех, поранешниот извршен директор на „Zappos“, стана зависен од кетамин и азотен оксид, поради што запали оган што го уби него самиот во ноември 2020 година.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *