Имате проблем со седата коса? Еве како може да го спречите процесот на побелување и кој витамин може да помогне во тоа

Предвременото побелување на косата може да биде причина за загриженост за многу поединци. Иако не постои фонтана на младоста која може да го врати часовникот назад, некои фактори може да играат улога во спречувањето на седата коса, но само под одредени околности. Во оваа статија, ќе истражиме како всушност помагаат витамините, за да можете да почнете да користите фарба за коса подоцна.

 

1. Постои врска помеѓу витаминот Б12 и седата коса

 

Витаминот Б12 е витална хранлива материја која игра значајна улога во одржувањето на целокупното здравје. Тој е одговорен за производството на ДНК, што е клучно за сите клетки во нашето тело, вклучувајќи ги и оние во фоликулите на косата. Фоликулите на косата се ситни структури во основата на влакната кои помагаат да се прицврстат на скалпот. Овие фоликули произведуваат пигмент наречен меланин, кој и дава природна боја на косата. За да напредуваат, фоликулите на косата се потпираат на стабилно снабдување со кислород и хранливи материи што ги носат крвните клетки.

Кога има недостаток на витамин Б12, тоа може да влијае на производството на здрави крвни клетки, што доведува до несоодветно снабдување со хранливи материи во фоликулите на косата. Овој недостаток може да резултира со губење на косата и предвремено побелување. Затоа, ако имате рано сивило, неопходно е да размислите дали недостатокот на витамин Б12 може да биде фактор што придонесува.

 

2. Како да примите Б12?

Витаминот Б12 природно се наоѓа во храната од животинско потекло како месото, јајцата и млечните производи. Ова значи дека вегетаријанците и веганите може да бидат поподложни на недостаток на витамин Б12. Дополнително, одредени медицински состојби може да ја попречат апсорпцијата на витаминот Б12 во телото, зголемувајќи го ризикот дополнително.

Ако сте загрижени за предвремено побелување и се сомневате дека имате недостаток на витамин Б12, од клучно значење е да се консултирате со здравствен работник. Не се препорачува само-лекување, бидејќи може да се земат предвид други основни причини или нутритивни недостатоци. Правилната дијагноза е првиот чекор кон ефективен третман.

 

3.  Постојат и други фактори за побелување на косата

 

Иако недостатокот на витамин Б12 секако може да биде фактор за предвремено побелување, тоа не е единствената причина. Генетиката игра значајна улога во одредувањето кога вашата коса природно ќе почне да станува сива, често по сличен модел на вашите родители. Други фактори како стресот, пушењето и одредени лекови, исто така, можат да влијаат на времето на појава на седа коса.

 

4. Што може да го спречи предвременото сивило?

 

Храна богата со каталаза: Вклучете храна како слатки компири, моркови, зелка, црвени пиперки и печурки во вашата исхрана. Тие се богати со каталаза, ензим кој помага да се заштити пигментот на вашата коса. Редовното консумирање може да помогне да се спречи предвременото проседило.

Зелен чај: Пијте зелен чај за да имате корист од неговите антиоксиданси, кои ја штитат вашата коса од оштетување предизвикано од слободните радикали од сончевата светлина и загадувањето . Зелениот чај е богат со хранливи материи, антиоксиданси и фитохемикалии. Можете исто така да користите екстракти од зелен чај во вашата коса, како на пример во шампон или масло за коса, за да ја зајакнете и да го одложите почетокот на проседилото.

Темно чоколадо: Уживајте во темно чоколадо, бидејќи содржи бакар, кој е клучен за пигментацијата на косата. Бакарот е суштинска компонента на меланин, пигментот одговорен за бојата на нашата кожа, очи и коса. Соодветниот внес на бакар може да помогне да се спречи предвремено побелување.

Седата коса е природен дел од стареењето и нема ништо вродено негативно во тоа. Едноставно е прашање на лични преференции кога станува збор за изборот на бојата што прави да се чувствувате најсигурни и удобно. Прифаќањето на вашата природна сива боја или експериментирањето со различни нијанси зависи целосно од вас и треба да се прослави како избор што го одразува вашиот индивидуален стил и личност.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *