Индонезија планира да го премести главниот град и неговите 10 милиони жители на друго место и за тоа ќе потроши 30 милијарди долари

Што треба да направи една нација кога нејзиниот главен град, дом на над 10 милиони луѓе, ќе почне да тоне во мочурливата земја на која е изграден? Тоа е проблем со кој не се соочуваат многу нации, но за Индонезија тоа е многу реална перспектива. Нивниот главен град Џакарта постојано тоне, а климатските промени значат дека Јаванското Море на крајот би можело да го зафати главниот град на Индонезија.

 

 

Очигледно, на земјата и треба главен град и на повеќе од 10 милиони луѓе им треба место за живеење кое не е градот што тоне најбрзо во светот. Експертите предвидуваат дека до 2050 година до една третина од Џакарта може да биде потопена. Како таква, Индонезија одлучи да го пресели својот главен град на островот Борнео и тие имаат намера да потрошат 60 милијарди долари за изградба на нов главен град од нула. Тие се надеваат дека ќе изградат „одржлив шумски град“ кој ќе биде јаглеродно неутрален до 2045 година, а изградбата на овој момент е во тек, која започна во 2022 година.

Сето тоа звучи прилично скапо, но загадувањето и штетата предизвикана од потонувањето на Џакарта веќе чинат околу 5 милијарди долари годишно, така што префрлањето на поцврст и еколошки главен град веројатно ќе заштеди пари на долг рок. Како и да е, плановите за преместување на главниот град од Џакарта во Нусантара ја погодија препреката од која страдаат многу големи проекти.

Шефот и заменикот на тимот што работи на новиот град неодамна дадоа отказ, што не е голем знак за толку комплициран план. Сегашната идеја е дека до 2029 година, ќе има над милион луѓе кои живеат во Нусантара, па ќе видиме како тоа ќе оди со текот на времето. Убедувањето на луѓето да се преселат ќе биде незгодна идеја.

 

 

Постојат неколку места низ светот каде што беа воспоставени амбициозни нови градби кои на крајот не го исполнија ветувањето за посветла нова иднина. Понекогаш тоа е град на духови од блокови од кули изградени премногу далеку од кое било друго место за да бидат ништо друго освен бездушни бетонски патнички ковчези без ништо пријатно да се прави во областа.

Но, исто така, има многу амбициозни обиди да се изгради градот на иднината, како што прави Индонезија со Нусантара, само за никој да не се пресели таму, а со тоа и мала причина луѓето да живеат таму.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *