Индонезиската инфлуенсерка јадеше свинско месо во живо и заврши 2 години во затвор

33-годишната инфлуенсерка Лина Мукерџи (вистинско име Лина Лутфиавати) е осудена на две години затвор не толку поради тоа што пред камера јадела месо од животно нечисто за муслиманите, туку поради богохулење. Пред да го јаде свинското месо, девојката ја кажала исламската молитва „Во името на Алах, Милостивиот и Милостивиот“, која обично се користи пред оброците и важните работи.

И покрај фактот што на Индонезијката не ѝ се допадна месото, таа беше прогласена за виновна за „ширење информации насочени кон поттикнување омраза против религиозни поединци и одредени групи“. Освен затворот, таа ќе мора да плати и казна од 250.000.000 индонезиски рупии (околу 15.000 евра).

По судењето, тиктокерката им кажа на новинарите дека сфатила дека згрешила, но била многу изненадена од сериозноста на казната.

Во Индонезија, околу 93% од населението се муслимани, а земјата неодамна забележа пораст на верскиот конзерватизам. Лина Мукерџи, која се идентификува како муслиманка и има околу два милиони следбеници на социјалните мрежи, можела малку повнимателно да ја избере содржината за нејзините видеа. Видеото со гримасите на Мукерџи доби милиони прегледи. Видеото беше осудено од религиозни групи, а индонезискиот совет на улеми (највисокото муслиманско свештено тело во земјата) издаде пресуда во која го нарече „богохулно“.

Инаку, во Индонезија свинското месо е традиционално јадење за локалните етнички Кинези и Индијци кои живеат на Бали. И никој нема поплаки за нивната потрошувачка на месо од животно нечисто за муслиманите.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *