Инфлуенсер кој убеди милиони луѓе да јадат сиров црн дроб е тужен за 25 милиони долари од обожавателите. Биле измамени да ги купат неговите „суплементи“, кои всушност биле нешто „опасно по живот“

Инфлуенсер беше тужен од обожавателите кои рекоа дека биле измамени да ги купат неговите суплементи, откако тој тврдел дека ја задржал својата фигура јадејќи сиров црн дроб и правејќи снимки со крв.

 

Брајан Џонсон (45) во шестминутното видео на почетокот на овој месец призна дека примал стероиди во минатото и дека продолжува да прима 0,6 милилитри тестостерон секоја недела. По откривањето, Кристофер Алтомар од Њујорк, го тужеше Џонсон и неговите компании – Ancestral Supplements, LLC и The Fittest Ever, LLC – за 25 милиони долари.

Алтомар во тужбата тврди дека Џонсон лажно ги рекламирал своите производи и охрабрувал „опасна по живот диета“ што предизвикува клиентите да страдаат од „тешки“ болести кои се пренесуваат преку храна.

Брендот на Џонсон во голема мера го промовираше животниот стил на Девет предци, кој се залага за јадење суров црн дроб, слезина, панкреас, срца и бубрези. Во тужбата, прегледана од New York Post, се тврди дека Џонсон постојано ја „покажувал својата мускулеста фигура“ за да укаже дека диетата го прави „олицетворение на здравјето“.

Сепак, неговите обожаватели велат дека диетата била неодржлива и дека потоа морале да ги купат неговите додатоци за да продолжат.

„Кралот на црниот дроб убеди милиони потрошувачи да се придржуваат до принципот „Јади“ со постојано кажување на потрошувачите дека неговата речиси совршена фигура и оптималното здравје се припишуваат единствено на неговото усвојување на принципите на предците, претежно начелата за јадење“, се вели во тужбата.

 

Инфлуенсерот, кој стана популарен минатата година, во неколку наврати во интервјуата негираше дека користел стероиди, велејќи дека „се држи подалеку од тие работи“ додека собира огромен број следбеници, како и империја од повеќе милиони долари. Сепак, кон крајот на ноември, фитнес новинар ги разоткри мејловите на ѕвездата во видео на YouTube, откривајќи дека Џонсон всушност земал стероиди во вредност од 11.000 долари месечно за да изгледа како што изгледа. Во видеото од 1 декември, Џонсон призна и им призна на своите обожаватели дека зема стероиди.

„Да, правев стероиди. И да, јас сум на стероиди“, вели тој во видеото.

Сега, Алтомар тврди дека тој и другите не би трошеле многу пари за производите на Џонсон доколку знаеле за неговата употреба на стероиди.

 

И покрај откритието и сегашната тужба, Џонсон тврдеше дека неговите бизниси работат добро.

„Брендот Liver King немаше никаква врска со мојот деловен успех“, тврди тој. „Моите компании веќе започнаа, веќе беа успешни пред јавната личност на Liver King, растејќи за 50 проценти од година во година и сè уште растеа со исто темпо потоа“, рече тој во видеото.

Тогаш реши да открие дека е меѓу 85 проценти од Американците кои страдаат од проблеми со самодовербата, велејќи: „Тоа сум јас, јас сум дел од таа статистика. Затоа се трудам до смрт во теретана“, рече тој.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

 • Pero напиша:

  malku vi e degenerici
  negovite obozavateli… abre idioti nepismeni, me zabole sto nekoj drug bil vakov ili onakov, dodeka gledate koj sto pravi nisto od ovoj svet…a sega sto placete, trazili ste gledajte

 • Trpe напиша:

  Motika stavete mu na pero blok da ne ostava vakvi primitivni komentari vi blagodaram

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *