Инфлуенсерка направена од вештачка интелигенција сега ќе стане водителка на шпанска национална телевизија – дали на новинарите „им се гледа крајот“?

Не постои бизнис како шоу-бизнисот – особено откако роботите го презедоа шоуто благодарение на Алба Ренаи.

 

 

Со чоколадни кафени прамени коса, насмевка што ги краде срцата и ултра згодан фигура, инфлуенсерката од вештачка интелигенција штотуку беше ангажирана како прв не-човечки водител на шоуто „Преживеан“ во Шпанија.
„Многу сум возбудена што можам да објавам дека сум новиот виртуелен презентер на „Супер тајни со Алба Ренаи“, дел полн со емоции, мистерии и ексклузивна содржина што ќе направи да се чувствувате како да сте на островот со натпреварувачите. “ им објави таа на нејзините над 11.000 фанови на „Инстаграм“.
Renai – дигитална замисла на „Be a Lion“, подружница на најголемата шпанска телевизиска компанија, „Mediaset España“ – е само една од најновите компјутеризирани водителки кои што допрво ќе влезат во бизнисот.

 

 

„Aescape“, бренд за роботика за животен стил во Њујорк, го создаде првиот целосно автоматизиран масер со вештачка интелигенција.

Користејќи ги своите две роботски раце, технологијата, која треба да дебитира во „10 Equinox“ спортските сали низ Њујорк напролет, ќе им овозможи на жителите таму добра масажа за 60 долари.

 

 

„Човечкиот талент е незаменлив, а ние немаме намера да го сториме тоа“, објасни Луис Мовила, директор на „Be a Lion“.

„Таа не е дојдена никому да му одземе работа. Таа не дојде да ги замени новинарите или комуникаторите, кои се незаменливи и имаат вредност и човечка врска што никогаш нема да се постигне, барем во времето во кое живееме, со ваков проект“, инсистираше тој.

Сепак, скептиците на социјалните мрежи – имено вработените во шоу бизнисот се против ботот.
„Дали повеќе би сакале да ставите робот над личност која студирала за работата и вреди многу повеќе? Но, се разбира, на овој робот не треба ништо да му се плаќа“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *