Ирина Шајк и Кајли Џенер носеа вознемирувачки фустани со ЖИВОТИНСКИ ГЛАВИ, дел од колекцијата на модната куќа „Скиапарели“. Па, како ви се допаѓа?

„Скиапарели“ е на удар на критиките за својата „вознемирувачка“ колекција која беше обвинета за „промовирање на лов на животни“ откако моделите на модната писта носеа реплики на животински глави.

 

 

Активистката за заштита на животната средина Кери Џонсон беше меѓу гласовите кои ја критикуваа италијанската модна куќа додека супермоделите Ирина Шајк и Наоми Кембел ги промовираа дизајните на ревијата на италијанската модна куќа за пролет/лето 2023 година на модната недела во Париз. Фотографот Мисан Хариман исто така ги повика од дизајнерската куќа да си ја преиспитаат колекцијата.

 

  

Г-ѓа Џонсон напиша: „Мрачна! Вистинска или лажна глава, сеедно, но ова промовира лов на животни! Ужас“
Бизарната линија на облека е дел од линијата „Inferno Couture“ на италијанската модна куќа и има глави на големи мачки и волци, но инсистира дека ниту едно животно не е повредено во производството на линијата. На профилот на Скиапарели беа објавени фотографии од сложено дизајнирани и извезени „животински глави“.

Насловот гласеше: „Везени животни за „Inferno Couture“ на @schiaparelli.

Леопардот, лавот и волчицата – што ја претставуваат страста, гордоста и среброљубието во иконската алегорија на Данте се рачно направени за да изгледаат што е можно поживо.

Супермоделите Ирина Шајк (37) и Наоми Кембел (52) попладнево беа меѓу ѕвездите кои ги носеа дизајните на Скиапарели на модната писта, Шајк беше во наметка со глава лав додека Кембел ја носеше главата на волкот на нејзината црна облека.

 

 

Одговарајќи на критиките за облеката, Шајк се појави на „Инстаграм“ за да го брани изгледот и изјави дека е горда што се појавила на модната писта за Скиапарели.

Таа напиша: „Ги поддржувам овие неверојатни уметници кои работеа неуморно, со своите раце, користејќи волна, свила и пена, за да го направат овој Лав“.

Кајли Џенер ги сврте човечките глави кога пристигна на ревијата облечена во еден од фустаните на кој има глава на машки лав.

Г-ѓа Џонсон не беше единствената фигура што го критикуваше Скиапарели за неговиот дизајн, а на „Твитер“ се огласи и познатиот фотограф Мисан Хариман, кој претходно ја направи насловната страница на британскиот „Вог“.

 

 

Тој напиша: „Драга модна индустријо, ова НЕ е начин да се започне годината. НЕ НЕ НЕ! Бидете подобри. Скиапарели, ова е вознемирувачко… и да, знам дека ниту едно животно не е повредено во ова“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.