Искрен текст за тоа зошто одморот со деца не е одмор

Лето е сезона на одмори, секој си има своја замисла за одморот и го тера онака како што сака. Но тоа најчесто не е случај со тие што имаат деца. Тие го тераат одморот како што децата сакаат, а во тој стил зборот „одмор“ не постои. Една мајка се одлучи да сподели зошто одморот со децата не е одмор.

Пред раѓањето на детето го обожавав летото, бидејќи е време за одмори. Можете да отидете на плажа, да талкате по шумите или да тргнете во некој антички град за да талкате по камените тротоари. Јас и мојот сопруг не ни требаше посебна удобност, а самото патување можеше да се организира спонтано 2 часа пред поаѓање на возот. По раѓањето на бебето сфативме дека одморот е малку потежок отколку што изгледа. Особено семејството.

Опушти се за секунда? Не, не сум слушнала за тоа.

Сите мајки знаат: ако се свртите настрана за секунда или само трепнете – детето веќе ќе има време да падне, да стави нешто што не може да се јаде во устата или целосно да исчезне. Еднаш го изгубив 3-годишниот син на железничката станица кога му ја пуштив раката за момент за да ги земам документите.

Целиот одмор треба постојано да бидете внимателни за да не го изгубите детето во буквална и преносна смисла. Најлесен начин е со бебе кое во успешно сценарио само јаде и спие, сè уште не знае да лази, а камоли да оди.

Невозможно е да се опуштите со деца од една до 18 години: помладите цело време се трудат да паднат некаде, да побегнат или да скршат нешто, а постарите се впуштаат во такви авантури што малите деца изгледаат непроблематични во нивната позадина.

 

Не одиме каде сакаме, туку таму каде што детето ќе биде среќно

 

Дури и ако младите родители имаат шанса да тргнат на патот кон другиот крај на светот, тие ќе помислат сто пати: дали е потребно? Колку е помладо детето, толку е потешко да се предвиди како ќе издржи повеќечасовен лет, колку ќе трае неговата аклиматизација, дали ќе има храна во непозната земја што бебето може и сака да ја јаде, и што да прави ако се разболи таму, а добар педијатар во близина нема да се појави.

Слични прашања се јавуваат при мини-патувања. На пример, мојот син, на возраст под 7 години имаше морска болест и не можеше да пие апчиња за морска болест поради алергии. По 30 минути во автомобил, на брод или во електричен воз, детето од весело бебе стануваше многу лошо.

Со доаѓањето на децата, не е толку важно дали мама сака да оди на плажа, а тато сака да оди на планинарење, дури и ако треба да планирате патување до најблискиот парк повеќе од еден ден.

 

Секоја инфекција се прилепува на децата веднаш

Децата како магнет привлекуваат секакви рани кон себе и се чини дека отсекогаш било така. Кога бев мала, моите родители одеа на море со голема група возрасни и деца. Уште првиот ден сите се капевме додека не „смрзневме“ во водата, а следниот ден со мајка ми отидовме во локалната болница – температурата беше под 40.

Имав некакво особено штетно гнојно воспалено грло и 12 од 14 дена одмор поминавме во болница (а мајка ми мораше да плати добра доплата за да ѝ дозволи да биде наоколу). Потоа еднаш го видов морето за време на целото патување, но темелно ја проучував болницата.

Сега јас сум мајка и комплетот за прва помош во мојот куфер зафаќа точно половина од просторот, бидејќи, меѓу другото, со нас треба да земеме инхалатор и лекови кои ги нема во секој локалитет. Синот фати ротавирус, САРС и конјунктивитис на одмор и си го пресече челото на игралиштето.

Наша сосетка со ќерката лани донесе гипс на ногата, годинава на раката. Тоа се вистински „сувенири“, а не некакви магнети.

 

Моето дете има различна идеја за одмор од мојата

Идејата на секој за одмор е различна. На пример, одам во зоолошка градина во секој град, сакам да талкам таму со часови, знам многу смешни факти за животните, но мојот син не е заинтересиран. Дури и во најкул зоолошката градина, гледајќи во жирафа или слон, искрено му е досадно – го привлекуваат возењата што ги видел во близина. И тој дури и не кука, но одењето со тажно, воздивнувачко дете не е задоволство.

Родителите често мора да ги жртвуваат своите интереси за доброто на своите деца, а ни одморите не се исклучок. Не отидовме да го видиме шумското езеро, бидејќи на нашиот син му се лоши во автомобилот. Не планирам долги прошетки низ старите градови што ги обожавам, бидејќи детето сè уште не може да помине многу километри во насоката што ми треба. Се разбира, децата растат, но кога станува навистина полесно со нив, сè уште не знам.

 

Честопати ми се чини дека генерално залудно го влечеме синот на одмор

Децата од одмор не ги враќаат спомените на кои нивните родители сметаат. Се сеќавам дека мојот син имаше 3,5 години. Се вратиме од одмор. и баба му го прашува: „Што ти остави најголем впечаток?“ А синот одговара: „Како мама и некој чичко смешно се расправаат поради лубеница“.

О, епска ситуација кога ни продадоа расипана лубеница, продавачот увери дека е само зрела, а јас се обидов да го нахранам со неа! Можеби однадвор изгледаше смешно, но јас бев навредена: зошто да однесете дете во далечни земји за такви впечатоци, ако таква акција може да се организира во која било продавница за зеленчук во близина на куќата?

Ваквите трикови на детската меморија често ги обесхрабруваат родителите. Зошто се обесхрабрувачки – за мајките и татковците кои потрошиле многу нерви и пари на одмор со дете, ваквите изјави едноставно те тераат да се откажеш! Но, сепак, по година-две, повторно ги пакуваат куферите и ги носат децата на нови места за да им се восхитуваат на убавините на светот, дури и ако на крајот главното сеќавање ќе им биде возењето на колички.

 

Но, и покрај сите тешкотии, одморот со деца е кул

Моето искуство со мајчинството не е големо – 8 години. Откако преживеав 5 одмори со дете, од негирање на таквото слободно време како форма на рекреација преминав до прифаќање на неизбежното. Одморот со мало дете никогаш нема да биде ист како без него, но во него можете да ги најдете неговите предности.

Најочигледна за мене е можноста да се вратам во детството. Некако брзо созреав и станав помошник на мајка ми, а во гратчето каде што живеевме немаше посебни забави. Сега со син ми можам да стигнам: да си купам шеќерен памук, да одам во собата за паника и во „Превртена куќа“, да возам колички. Во животот без деца, едноставно не се најдов на оние места каде што сето ова беше можно, но сега го правам тоа.

 

Во исто време, децата во суштина се многу благодарни, не се грижат за престижот на местото и бројот на ѕвезди во хотелот. До одредена возраст, генерално не им е важно каде и како да се опуштат, се додека нивните родители се во близина и вклучени во процесот. На пример летово уште не сме успеале со патувања, заглавивме во село еден месец. Морав да смислувам забава во движење и на дофат.

Јас и син ми го сокривме богатството во нашата викендичка, отидовме на обиколка на фарма за ноеви, имавме пикник со неговите пријатели на работ на шумата и посетивме кино на отворено во соседниот град. Тој зборуваше за овие мали авантури со таков ентузијазам на пријателите во градот што сфатив дека ниту едно море не го импресионирало толку многу.

 

Човечката меморија е прилично мистериозна работа и никогаш не се знае што ќе задржи неколку дена, а што со години. Можеби, веднаш по патувањето, детето ќе каже дека се сеќава на првиот сладолед во животот или на балон во форма на неговиот омилен херој, но всушност ќе се сети како јавало на вратот на татко му или како мајка му го поучувала тој да плива. Верувам дека овие емоции и впечатоци остануваат кај детето засекогаш, дури и ако на почетокот не може да ги изрази.

Кој знае како ќе се одвива животот во иднина, но среќните спомени од детството дефинитивно нема да бидат излишни. Создавањето такви светли моменти на радост за вашето дете е вистинско задоволство, дури и ако се вратиме од одмор со него уште поисцрпени од порано.

Да, одмор со деца воопшто не е одмор! Но, ова е тула во нивната светла иднина. Затоа, ја гледам поентата секој пат да ја соберам мојата сила и да ги носам моите деца на авантури.

А кој е најживописниот впечаток што го добивте на одмор со деца?

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.