Истражувачите конечно открија што навистина е „влакнестото НЛО“ кое падна во Северна Каролина

Вселенските експерти веруваат дека бизарните остатоци што ги пронашле чуварот на луксузен камп и неговиот колег е веројатно од едно од вселенските летала на Илон Маск, SpaceX.

Џастин Клонц го откри панелот широк речиси еден метар покриен со изгорени јаглеродни влакна на патека во Кантон минатата недела. Астрофизичарот од Смитсонијан, д-р Џонатан Мекдауел, изјави дека металот веројатно е дел од багажникот за складирање од вселенското летало SpaceX. Тој додаде дека е „многу сигурен“ во оваа проценка.

 

Јагленисаниот црн метален предмет изгледа слично на остатоците пронајдени во Канада и Австралија, за кои е потврдено дека е од SpaceX Dragons. „Отпадот се совпаѓа со очекуваната локација на овие повторни влезови“, рече д-р Мекдауел.

Клонц, кој работел во Glamping Collective, луксузен камп во округот Хејвуд, бил шокиран од откритието. Јаглеродните влакна изгледаа како чудно крзно, што доведе до првични извештаи кои го опишуваа како мистериозен објект.

 

Иако отпадот безбедно паднал на околу 0,8 километри по оддалечена патека, д-р Мекдауел забележал дека вселенските програми станале опасно опуштени со нивното вселенско ѓубре. „Ризикот по животот и имотот е прилично мал, но не и невозможен“, рече тој, споменувајќи ги блиските разговори во минатото.

 

Еден инцидент во март вклучуваше палета со батерии од 2.630 килограми од Меѓународната вселенска станица (ISS) која се урна во дом на Флорида. За среќа, никој не е повреден.

SpaceX не потврди дали предметите пронајдени во Канада и Северна Каролина се од нивното летало. Сепак, следењето на земјата сугерира дека остатоците најверојатно дошле од „стеблото“ на SpaceX Dragon кое повторно влегло во атмосферата на Земјата во февруари. Д-р Мекдауел посочи дека можни места за отпад се Тенеси, Вирџинија, Западна Вирџинија и Северна Каролина.

 

„Багажникот“ на Dragon има над 9,9 кубни метри внатрешен простор за складирање, што може да се прошири до над 34 кубни метри. Има радијатори и врски за регулирање на температурата.

Клонц мораше да го извлече големиот панел со косилка за трева. Тој рече дека совршено слетал на средината на патеката, без знаци на пожар на блиските дрвја или лисја. Никој не слушнал како слета, што го изненади со оглед на неговата големина и тежина. „Тоа е шанса една во милион“, рече Клонц, истакнувајќи дека имал среќа да го најде на патеката.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *