Измамници можат да користат алатки за вештачка интелигенција за да ги клонираат гласовите на вас и вашето семејство – еве како да се заштитите!

Робот кој се претставува како претседателот Џо Бајден ги повика гласачите во Њу Хемпшир да не учествуваат на претседателските прелиминарни избори во вторник – и тоа веројатно нема да биде последната измама со гласовна вештачка интелигенција оваа изборна сезона.

Измамникот започнува велејќи: „Каков куп незадоволство“, со глас што звучи како на претседателот Бајден. Повикот потоа им наложува на слушателите да го „зачуваат својот глас за ноемвриските избори“ и да се воздржат од учество на првите претседателски прелиминарни избори, кога гласачите избираат кој кандидат би сакале да биде номиниран од нивната политичка партија на општите избори.

 

 

Канцеларијата на јавниот обвинител на Њу Хемпшир соопшти дека покренала истрага по серијата поплаки за роботските повици.

„Иако гласот во роботскиот повик звучи како гласот на претседателот Бајден, оваа порака се чини дека е вештачки генерирана врз основа на првичните индикации“, се вели во соопштението од канцеларијата на јавниот обвинител на 22 јануари. „Овие пораки се чини дека се незаконски обид да се попречат прелиминарните претседателски избори во Њу Хемпшир и да се потиснат гласачите во Њу Хемпшир“.

Благодарение на брзиот развој на типот на технологија за вештачка интелигенција што се користи за клонирање и имитирање на гласовите на луѓето, овие типови на шеми напојувани со вештачка интелигенција стануваат се почести – а измамниците не само што ги измамуваат познатите јавни личности. Во март, Федералната трговска комисија издаде предупредување за потрошувачите, предупредувајќи ги луѓето дека измамниците би можеле да ги таргетираат користејќи технологија за вештачка интелигенција за да го клонираат гласот на член на семејството со цел да ги убедат да им испратат пари.

Како да се заштитите од говорни измами со вештачка интелигенција

Иако е сè потешко да се направи разлика помеѓу она што е реално и она што може да биде длабоко фејк генериран глас од вештачка интелигенција, постојат неколку чекори што можете да ги преземете за да се заштитите.

1. Проверете ги фактите

Кога станува збор за гласовни измами со вештачка интелигенција како онаа со Бајден, треба двапати да проверите дали она што го слушате е навистина точно, вели Варменховен.

Иако лажната верзија на гласот на претседателот Бајден им порача на гласачите во Њу Хемпшир да ги „зачуваат“ своите гласови за општите избори во ноември, брзото пребарување на „Google“ открива дека регистрираните републиканци и непријавените гласачи би можеле да го дадат својот глас на прелиминарните избори во вторник.

Ако се сомневате дека сте цел на сајбер криминалец, можете да проверите и на интернет за да видите дали имало неодамнешни извештаи за гласовни измами генерирани од вештачка интелигенција, вели Варменховен.

 

 

2. Завршете го повикот

Ако одлучите да одговорите на повик од непознат број и ви звучи како паничен член од семејството да бара пари, обидете се да не се паничите. Наместо тоа, прекинете го повикот и обидете се да му се јавите или да пишете пораки на лицето користејќи го бројот што ви го дал, наместо оној што се јавил, за да проверите дали е во ред, вели Варменховен.

Истото важи и ако добиете повик од измамник кој се преправа дека е вашата банка. Не им верувајте веднаш на нивните тврдења. Наместо тоа, прекинете го повикот и јавете се на бројот наведен на веб-страницата на вашата банка или на задната страна или на вашата дебитна или кредитна картичка, вели тој.

Особено е важно да се тргнете од телефонот со овие типови на измамници, бидејќи не им треба особено долг клип од вашиот глас за да користат вештачка интелигенција за да го клонираат.

„Дури и ако само кажете „Здраво? Има ли некој таму?“  или само мрморите нешто, ќе кажете неколку зборови и флексии во гласот и тогаш измамникот може да ви го клонира гласот“, вели Варменховен.

Во мај, истражувачите на „McAfee“ открија дека бесплатните онлајн алатки може да се користат за клонирање на нечиј глас користејќи само три секунди аудио, според извештајот „The Artificial Imposter“ на компанијата за компјутерски софтвер.

„Напредните алатки за вештачка интелигенција ја менуваат играта за сајбер-криминалците. Сега, со многу малку напор, тие можат да го клонираат гласот на една личност и да измамат близок контакт за да испратат пари“, вели во извештајот Стив Гробман, главен директор за технологија на „McAfee“. „Важно е да останете внимателни и да преземете проактивни чекори за да бидете безбедни вие и вашите најблиски“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *