„Ја напуштив мојата канцелариска работа и сега живеам во шума и сѐ добивам од природата. Се бањам дури и во замрзнато езеро во зима!“

Таа буквално ја сфатила идејата за „работа на далечина“.

 

 

 

Една жена од Нова Англија ја напуштила својата работа од 9 до 5 за да живее надвор од достапните предели во кабина во шумата.

Али Мари Браун, 25, објавува видеа на нејзиниот канал на „Јутјуб“ од нејзиното преселување и животот во природа, каде што се капе во ледена вода и пие сок. Таа неодамна сподели видео на кое се гледа како го завршила реновирањето на нејзината кабина кое траело две и пол години со помош на нејзиното момче Кајл Демпси (31). Браун им кажа на своите 46.000 претплатници дека кога започнал проектот, таа не знаела како да ракува со електрична алатка – а сега станала професионалец во дупчење, чекан, пила и многу повеќе.

 

 

 

За готвење поставиле шпорет на гас, а како извор на вода ја користат реката.

Браун дури и објави видео во зима каде што може да се види како гола оди до реката за да се капе и сече дупка во мразот. Таа, исто така, се занимавала со градинарство за да се прехрани.

 

 

И покрај некои тешкотии, Браун ги опиша реновирањето како „забавно искуство“.

„Животот во шумата не е баш прошетка во парк“, вели таа.

„Летото е тешка сезона. Сушата е интензивна и немилосрдна, а за да ги наводнуваме растенијата, Кајл и јас мораме да одиме на повеќекратни, исцрпни патувања напред-назад до реката со кофи“, напишала Браун на „Инстаграм“ минатата година.

 

 

 

„Во такви времиња се сеќавам на изреката дека имаш спокојство да го прифатиш она што не можеш да го промениш, храброст да го промениш она што можеш и мудрост да ја знаеш разликата. Во суштина, не го нагласувајте она што е надвор од ваша контрола“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *