„Ја претворивме научната фантастика во реалност!“ Британска компанија направи невидлив штит, кој може да си го носите кадешто сакате, за примамлива цена

Британскиот старт-ап „Invisibility Shield Co.“ откри дека создал 2 метри висок „Megashield“ кој се продава за 828 долари – за кој тврдат дека може да направи повеќе луѓе невидливи,  нешто слично како од филмот „Хари Потер“.

 

 

 

Штитовите користат ултра големи, прецизно дизајнирани низи леќи, кои го формираат лицето на секој штит и ја пренасочуваат светлината што се рефлектира од лицето што стои зад штитот, подалеку од набљудувачот.
Обликот и поставеноста на овие леќи потоа предизвикуваат светлината на заднината од двете страни на штитовите да се шири на лицето на апаратот и наместо тоа да биде насочена кон набљудувачот, со што сето она што е позади исчезнува на очигледен поглед.

 

 

Секоја единица е целосно водоотпорна, не бара никаква струја и е изработена од 100% материјали што може да се рециклираат, велат од компанијата.

„Invisibility Shield Co.“ првпат го објави својот производ во 2022 година, рекламирајќи штит со целосна големина висок 1,5 метар за 354 долари.

 

Тимот започна со групно финансирање на „Kickstarter“ со надеж дека ќе ја „претвори научната фантастика во реалност“ во 2022 година и брзо ја надмина својата цел од 6.600 долари, очекувајќи дека ќе биде доставена до клиентите до крајот на таа година.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *