Јапонците уште еднаш ја докажаа нивната култура! Погледнете како фудбалерите и навивачите на Јапонија го оставија стадионот во Катар, по неочекуваната победа против Германија

Фудбалерите на Јапонија оставија огромен впечаток на теренот на Светското првенство, кога ја изненадија Германија во првиот натпревар.

 

Тие оставија и позитивни впечатоци со тоа што ја оставија својата соблекувална апсолутно беспрекорно чиста на Меѓународниот стадион Калифа.

Сликите споделени на социјалните мрежи покажаа дека подот е изметен, ѓубрето подредено на уредни купишта, па дури и прозорците оставени отворени за вентилација во соблекувалната во Јапонија по нивната победа од 2-1. Исто така, играчите и персоналот на Јапонија оставија лебеди од оригами и белешка за благодарност на јапонски и арапски.

 

Тоа се случи откако тие забележаа изненадувачки резултат во нивниот прв натпревар од групата Е, оставајќи го шампионот Германија од 2014 година во шок.
Јапонија продолжува да игра со Костарика во нивниот втор натпревар во недела, знаејќи дека победата ќе ги однесе во нокаут фазата. Костарика беше поразена со 7-0 од Шпанија во средата.

Позитивен впечаток оставија и јапонските навивачи во Катар, кои го собираа ѓубрето што беше оставено на трибините дури и кога славеа славна победа.

Поддржувачите на земјата земаа кеси за отпад и почнаа да ги собираат фрлените шишиња и обвивките од храна во знак на почит. Тоа доведе до шеги на социјалните мрежи дека Јапонија добро и навистина се „исчистила“ на и надвор од теренот против Германија.

Сепак, ниту еден гест не е нешто ново за Јапонците. Мала група нивни навивачи останаа по воведниот натпревар на Светското првенство меѓу Катар и Еквадор за да средат, на чудење на домаќините.

На сликата беа споделени и беспрекорните соблекувални на Јапонија на Светското првенство во 2018 година во Русија и на Азискиот куп во 2019 година, исто така одржан во Катар.

 • Чкорче напиша:

  Излишно е да се трошат зборови, освен поклон до под. Јапонците се друга димензија. Мене искрено би ми било чест да се најдам меѓу нив, чистејќи заедно…

 • yay напиша:

  Пример за цел човечки род!

  Всушност само добитокот не може да си исчисти после себе!

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.