„Јас сум баба на пет внуци и станав бодибилдер на 65 години заменувајќи вино и тајландска храна со вежбање. Ако можам јас, може секој!“

Сузан Гуиди, од Тампа, Флорида, почнала да слабее во декември 2020 година со тоа што го отфрлила виното и нејзината омилена тајландска храна од секојдневието.

 

  

 

Бабата вежба пет пати неделно и штотуку победи на натпревар во бодибилдинг во октомври.
Г-ѓа Гуиди може самоуверено да облече бикини благодарение на нејзината нова послаба фигура и сака да биде пример за жените постари од 50 години.

 

 

Таа вели: „Општеството очекува жените над 50 години да се смират и да бидат баби. Цел живот бев нечија сопруга, мајка и баба, па сакав да направам нешто за себе. Ја правев секоја диета сама, исто како и повеќето жени на моја возраст, но воопшто не бев задоволна со моето тело. Сакав надворешноста да одговара како се чувствувам внатре. Бев типична жена во менопауза. Имав сало околу стомакот, пиев премногу вино, јадев премногу и спиев лошо. Еден ден, ги прелистував социјалните мрежи за жени над 60 години кои постигнале нешто неверојатно, и наидов на Џоан Мекдоналд, која во тоа време имаше 74 години и изгледаше неверојатно. Мислев дека ако таа може да го направи тоа во нејзините седумдесетти, тогаш немам оправдување во моите шеесетти. Така, во декември 2020 година, се пријавив за програма за трансформација и никогаш не погледнав назад. Си резервирав професионална фотосесија девет месеци откако почнав да си давам цел, а откако го постигнав тоа решив дека сакам да учествувам во бодибилдинг натпревар“.

 

 

Сузан ангажирала тренери за да и помогнат да се подготви за нејзиното шоу во октомври 2020 година.

Ѝ беа потребни 20 недели подготовка за да биде подготвена на сцената и вежбала до три и пол часа дневно во пресрет на шоуто.
Сузан вели: „Во натпреварувањето во бодибилдинг, победив во категоријата над 50 години и во категоријата за почетници. Не можев да верувам дека го направив тоа. Се чувствував неверојатно. Ја водев групата жени на сцената, кои сите беа помлади од мене, и веднаш штом застанав пред светлата почнав да ја кревам публиката на нозе.

 

 

„Беше како да сум создадена за тоа. Жените немаат доволно примери на жени како мене и не се чувствуваат  достојни да се чувствуваат вака, но сакам да покажам дека годините не се важни. Имаше време кога не сакав никому да ја кажам мојата возраст, но сега тоа го ставам апсолутно насекаде затоа што сум многу горда. Можеби имам опуштена кожа и брчки, но го имам и своето здравје и градењето мускули, што е најдоброто нешто за здраво стареење. Сакав убаво вино и тајландска храна, но тоа едноставно не ме послужи. Сега правам пет тренинзи со тегови неделно и кардио четири пати неделно и едвај чекам да се натпреварувам повторно оваа година на 66-годишна возраст.

Поздрава сум од кога и да е и можам да трчам наоколу и да си играм со моите пет внуци. Ова го правам и за нив бидејќи сакав да им дадам пример и да оставам наследство“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.