„Јас сум донатор на сперма и имам 170 деца: Жените многу често сакаат да затрудат по природен пат и тоа ми оневозможува да ја најдам љубовта на мојот живот, но нема да престанам“

Џо Донор (52), кој одлучи да не го открие своето презиме, беше наречен „најплодниот татко на Британија“ откако последните 13 години ги помина помагајќи им на паровите да имаат бебиња со донирање на сперма.

Но, додека Џо, кој живее во близина на Њукасл, е воодушевен што помогнал, тој вели дека патувањето било осамено.

Тој рече дека повеќето жени со кои се забавувал првично му пришле за донирање сперма – нешто што тој го нарекува „обратно запознавање“, бидејќи тие веќе имале секс, а некои инсистирале тој да се откаже од своето хоби.

Џо откри дека ќе продолжи со своето хоби до „горчливиот крај“ и дека ќе престане само ако сретне жена што ќе му ја „земе земјата од под нозете“

Џо рече: „Иако многу жени го сакаат моето дете, тоа значи да бидам достапен во секое време – и тоа е ретка жена која ќе го прифати тоа во романтична врска. Во моментов немам партнер. Се надевам дека еден ден ќе ја сретнам онаа посебна личност која може да ме прифати раков каков што сум – некој што сака да има деца и може да ги прифати моите многу деца што веќе ги имам“.

Сепак, жените не се секогаш толку заинтересирани за неговото хоби.

 

„Една дама рече „Зарем не можеш да донираш крв како сите други. Мислам дека ако ја сретнам вистинската дама, би се откажал да им помагам на новите приматели – но би сакал да им дадам дополнителни браќа и сестри на сите на кои сум им помогнал претходно“.

Џо не нуди донации на сперма за финансиски профит и вели дека тоа може дури и да го остави во загуба. Тој рече: „Борба е да се врзе крај со крај. Имам среќа ако ми се надоместат трошоците, но вреди секој пат кога ќе ја видам радоста кога ќе се роди уште еден мини мрене. Среќните лица на моите деца и нивните мајки ме мотивираат“.

 

Џо рече дека е подготвен да следи кој било пат што примачот ќе избере за да ја добие неговата сперма. Тој објасни: „Донирам со AI (вештачко оплодување), PI (делумно оплодување) и NI (природно оплодување).

„NI е старомоден метод – секс. PI е модифицирана форма на NI во која има помала интимност, каде што се прават само суштинските работи неопходни за бременост. На пример, може да нема предигра, да нема бакнување, жената да не се соблече, а мажот да заврши што е можно побрзо. AI се врши преку испорака. Вообичаено, вештачката интелигенција се прави лично, но јас можам да го испратам „сосот“ за бебиња преку курир преку ноќ во специјален комплет за испорака. Тој е изолиран и разладен за да ги заштити сперматозоидите, така што тие можат да пристигнат 24 часа подоцна, а сепак да постигнат бременост. Квалитетот го проверувам со микроскоп така што чувам мал тест примерок спакуван на ист начин додека не видам дека пратката пристигнала, а потоа гледам под микроскоп за да видам дали примерокот за тестирање е сè уште жив и во добра состојба“.

 

 

„Научните студии покажуваат дека старомоден метод е најуспешен, но ако некој претпочита шприц или испорачана сперма, јас ќе постапам како што сака дамата. Понекогаш NI или PI може да бидат незгодни – на пример, ако некој има членови на семејството и домашни миленици во куќата или брза да стигне некаде“.

„Препорачувам да се фокусираме на зачнувањето за тој ден кога некој има овулација, со договор за пријател или некој од семејството да се грижи за милениците и децата и да го расчисти распоредот за да нема конфликти. За да се подготвам, мислам на шармантната точка на дамата – секој има по една – и уживам во посебниот момент“.

Џо е и самиот татко.

„Не стануваш врвен донатор преку ноќ – отсекогаш сум сакал деца и имав неколку пред да се обратам за донација. Моите деца се среќни што знаат дека на пат ќе имаат дополнителни браќа и сестри. Се обидувам да останам во контакт и да бидам свесен каде се тие, со надеж дека еден ден сите ќе се запознаат. Статистички има многу мали шанси случајно да се сретнат бидејќи се распространети низ целиот свет. Но, ја охрабрувам секоја мајка да им каже на своите деца кој е нивниот татко, за да избегне сомнежи подоцна во животот“.

Иако не дозволува тоа да го спречи, Џо вели дека често привлекува критики за неговата работа.

„Често добивам негативни коментари од луѓе кои се љубоморни на моите успеси. Сепак, тоа е само дел од слободата на говорот, каде што луѓето можат да го кажат своето мислење. Како што секогаш велеше мајка ми, стаповите и камењата може да ми ги скршат коските, но навредите никогаш нема да ми наштетат. Овие коментари повеќе кажуваат за несигурноста на личноста што ги искажува, отколку за мене. Фокусиран сум на среќата на жените на кои им помогнав и на нивните деца – неколку негативни коментари нема да го променат тоа“.

  • dimce напиша:

    Ova sto daruval sperma vo red i usrekil mnogu majki,no sto koga tie polubraka i polusestri neznaejki ke se zemat i imaat deca?!?!Dali pojketo degenerici po sekakvi videa po internet se rezultat na vakvi “””macomeni”””?

  • dimce напиша:

    Ova sto daruval sperma vo red i usrekil mnogu majki,no sto koga tie polubraka i polusestri neznaejki ke se zemat i imaat deca?!?!Dali pojketo degenerici po sekakvi videa na internet se rezultat na vakvi “””macomeni”””?

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *