„Јас сум кардиолог и ова се 10-те знаци за лошо здравје на срцето кои НЕ СМЕЕТЕ да ги игнорирате“

Срцевите болести секоја година убиваат стотици илјади луѓе низ светот. Но, можеби игнорирате некои од клучните знаци на лошо здравје на срцето.

Чувството на вртоглавица кога брзо ќе станете и отечените нозе се само некои од симптомите кои никогаш не треба да ги оставите неконтролирани, велат експертите.
Д-р Амет Бахаи, кардиолог во болницата Спајр Буши во Лондон, вели дека луѓето често ги игнорираат знаците „додека не е предоцна“.

 

 

И тој откри дека здравиот возрасен човек треба да може да трча по скали, да стане брзо без вртоглавица, да го задржи здивот 20 секунди – под услов да нема други здравствени состојби.
Но, д-р Бахаи рече дека многу луѓе мислат дека симптомите како што се вртоглавица и отекување на нозете се предизвикани од нешто друго, па затоа се пропуштаат раните знаци на болно срце.

Тој вели дека работите како што се тежина во раката при напор, отежнато дишење при одење по скали и задишување и дополнителни или пропуштени отчукувања на срцето може да бидат знаци „вашето срце вика за помош“.

Некои симптоми, како што се тешкотии при наведнување и стоење, може да укажат на тоа дека вашето срце „не се прилагодува на вашите позиции или дека држи резервна течност во телото“.

И покрај недостатокот на свест за симптомите, 68 отсто од испитаниците сметаат дека здравјето на срцето им е „многу важно“, што се зголемува на 80 отсто кај оние на возраст над 65 години.

Роб Хобсон, спортски нутриционист од „Healthspan“, вели дека ова покажува контрадикторност помеѓу она што луѓето го кажуваат и прават во врска со нивното здравје.

„Милиони знаат дека здравјето на срцето е од витално значење, но сепак игнорирајте ги предупредувачките знаци и прават непријатни работи за срцето, како јадење нездрава храна, пушење и истражувањето покажа дека луѓето се обидуваат да направат промени, но има јасен недостаток на знаење“, додаде тој.

 

 

Студијата на „NHS“ од 2021 година покажа дека повеќе од половина од луѓето хоспитализирани со Ковид претрпеле оштетување на срцето.

Па, затоа еве ги најчестите рани симптоми на болно срце кои не смеете да ги игнорирате:

  • Вртоглавица при брзо стоење
  • Скратен здив
  • Тешкотии со свиткување надолу
  • Палпитации
  • Затегнатост на градите
  • Болка во рацете – вратот или надлактиците (често лево)
  • Тешкотии со стоење
  • Непријатност во градите (со исклучок на стегање)
  • Отечени нозе
  • Чести дополнителни или прескокнати отчукувања на срцето

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.