„Јас сум „Кралот на тестисите“, секој ден во последните 100 јадев живо месо и никогаш не сум се чувствувал подобро!“

Поли Лонг (30) вели дека се чувствува одлично откако јаде сиров стек 100 дена по ред.

 

 

 

Таканаречениот „Крал на тестисите“, кој живее на Бали, Индонезија, јадел разновидна храна додека растел, но решил да ја ограничи својата исхрана откако пред пет години добил стомачни проблеми.

„Сакав да експериментирам и да видам како се чувствувам, а исто така да и покажам на јавноста дека јадењето сирово месо е совршено безбедно“, објасни Лонг за „Jam Press“.

„Правев по еден сиров стек дневно, а потоа сè друго што сакав да јадам“, додаде тој.
Создавачот на содржината е познат како „Крал на тестисите“ бидејќи се снимал како јаде животински срца, тестиси и јазици.
Општо земено, не се препорачува да се јаде неварено месо, при што Центрите за контрола и превенција на болести забележуваат дека „јадењето сурово и недоволно варено месо и живина може да ве разболи“.

Според „UCLA Health“, конзумирањето сурово месо може да доведе до болести предизвикани од храна, како што е „E. Coli“ – но Лонг инсистира дека никогаш не се чувствувал подобро.

 

 

 

Таткото на едно дете тврди дека „немал никакви компликации“ од јадењето големи количини сурово месо, но ги повикува другите да направат свое истражување. Тој вели дека забележал позитивна промена кога станува збор за неговото варење, нивото на енергија и целокупното расположение.

„Почнав да ја забележувам најголемата промена околу 30-тиот ден – после тоа, стана многу забележливо секој ден – добра енергија, одлично варење, одлично чувство после јадење“, објасни Лонг. Тој навистина признава дека неговата исхрана обично вклучува сирова и варена храна, но најдобро се чувствува кога јаде храна што не е зготвена.

„Комбинирам мешавина од сурово и зготвено затоа што сум огромен љубител на храна и сакам да искусам добра храна надвор, но севкупното јадење сирово месо прави да се чувствувам најдобро“, вели тој.

 

Тој вели дека ги купува своите шницли по „разумна цена“ и верува дека луѓето можат „да напредуваат“ од целосно сурова исхрана. Во неодамнешниот „TikTok“ кој доби повеќе од 870.000 прегледи, Лонг покажува како јаде домашен стек тартар на 97-от ден од предизвикот. Тој бил пречекан со тони коментари кои прашуваат како „не е мртов“ и како не се разболува.

Но, на Лонг тоа не му пречи – тој само ги игнорира коментарите.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *