„Јас сум познат фудбалер и рапер и водам двоен живот. Никој од тренерите, соиграчите и семејството не знаат за оваа моја мистерија“

„Никој не се грижеше кој сум, додека не ја ставив маската“ е фраза што не може да значи повеќе за било кој, освен за раперот ДИДЕ. Фудбалската ѕвезда, живеејќи двоен живот, останува анонимен, чувајќи го својот идентитет во тајност дури и од семејството, тренерите и соиграчите.

 

 

 

Во интервју за „Дејли Стар“ по објавувањето на неговиот сингл „Ментал“, ДИДЕ разговараше зошто го крие својот идентитет, како музиката била терапевтска и какви навреди можат да му кажат фудбалските навивачи на играч. Откако се откажа од „Thrill“ минатата година, шпекулациите за неговиот идентитет ги вклучија играчите како Еди Нкетиа од Арсенал и Реис Нелсон, но говорната технологија за вештачка интелигенција сугерира дека тоа е Шеји Ојо од „Ливерпул“.

 

 

 

ДИДЕ смета дека претпоставките се забавни, но останува непопустлив за неговата анонимност, откривајќи дека само мал тим од помалку од пет луѓе го знаат неговиот идентитет. Тој ја одржува тајноста за да ја поддржува пораката и визијата на неговиот бренд. 

 

 

Првично, DIDE планираше да го открие своето лице, но плашејќи се од реакции и сакајќи да се фокусира на неговата музика наместо на неговиот идентитет, тој избра да ја носи маската. Оваа одлука, иако непланирана, додаде мистика и автентичност на неговата уметност, а тој ја цени поддршка што следеше потоа.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *