„Јас сум психијатар- еве ги начините на кои можете да препознаете ПСИХОПАТ во вашето секојдневие“

Сите веројатно барем неколку пати во животот сме се запрашале како да забележиме погрешна личност со лоши намери. Психијатар наведе некои работи кои можеби се драгоцено знаење во едно фасцинантно видео на „YouTube“. Д-р Сохом Дас (44) поседува канал каде што покрива низа теми поврзани со менталното здравје и безбедноста. Овој пат тој ја импресионираше својата публика со неколку совети како всушност да забележите психопат и да останете безбедни од лошо намерни луѓе.

 

1. Видео кое ќе ве научи како да останете безбедни

Експертот се зафатил со едно многу важно прашање кое можеби им било во умот на многу луѓе: Дали е лесно да се забележи психопат и кои се клучните работи на кои секој треба да внимава за да избегне врска со таква личност?

Судскиот психијатар кој живее во Лондон, д-р Сохом Дас, создаде сопствен канал на YouTube наречен „Псих за болни умови“, каде што покрива различни теми за менталното здравје, безбедноста.

 

Неговата биографија на YouTube вели дека тој е експерт кој разговара за сопствените случаи од реалниот живот, иако тие се анонимизирани. Најновото видео на експертот ги натера луѓето да разговараат и опфати многу важна тема за многумина: како да забележите вистински психопат и што да направите ако случајно сте во контакт со него.

 

 

2. Препознавањето на таква личност не е лесна задача

Во своето видео на Јутјуб, д-р Дас ги споделува своите размислувања за темата да се забележи лошо намерна, па дури и социјално опасна личност.

Во клипот, експертот, кој порано работел со многу формални клинички психопати, вели дека има прашање што луѓето често му го поставуваат за време на интервјуа и подкасти. Прашањето е: „Како можеш да забележиш психопат? Како можеш да кажеш дали некој што си го запознал неодамна е психопат?“ Авторитетните експерти тврдат дека психопат е име за поединец со асоцијално растројство на личноста.

Во своето видео, д-р Дас открива дека всушност е навистина тешко да се забележат такви луѓе, речиси по дефиниција. Тој вели дека психопатите обично имаат навистина добра вештина да бидат како камелеон и да се камуфлираат. Освен тоа, тие се шармантни, забавни и слатки, исто како и нормалните луѓе, кои имаат само добри намери кон вас.

 

3. Треба да бидете многу внимателни за да забележите нешто

Д-р Дас вели дека не мисли дека навистина можете да забележите психопат, барем првите неколку пати кога ќе го сретнете. Само со текот на времето, може да почнете да сфаќате дека тие се некако манипулативни и може да покажат знаци дека ве користат за нешто.

Експертот открива дека таквите луѓе не се ваши пријатели затоа што им се допаѓа вашиот разговор и вашите шеги. Наместо тоа, психопатската личност ќе биде во пријателски односи со вас бидејќи сака некако да добие нешто од вас. Тие се обидуваат да манипулираат со вас и, што е уште покарактеристично, не само вие, туку и другите луѓе околу нив може да бидат цел на нивната манипулација. Ова може да покаже дека тие имаат многу пријатели и контакти затоа што се пријателски расположени и едноставно се шармантни.

 

4. Нивното однесување има една заедничка карактеристика

Во своето видео, д-р Сохом Дас вели дека психопатите имаат многу врски и дека може лесно да ве приближат со нивниот бескраен шарм. Тие изгледаат многу друштвени, одржуваат многу контакти, но има една работа што станува кулминација на сите такви врски. Д-р Дас вели дека оваа врска не мора да трае и порано или подоцна сите такви контакти завршуваат. Тоа е затоа што тие користат луѓе, а потоа продолжуваат понатаму, според експертот.

Тој објаснува дека таквите луѓе немаат никаков вид на долготрајна врска или пријатели со кои емотивно се поврзуваат. Тие само имаат луѓе околу себе, кои можат да ги искористат за да добијат нешто за нивна корист.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *