„Јас сум теоретски физичар и еве зошто сум сигурен дека живот после смртта НЕ Е ВОЗМОЖЕН“

Прашање од дамнешно време – што се случува со вашиот ум и тело откако ќе умрете?

Според еден американски научник – не многу. Во неодамнешно објавено видео од 2012 година, теоретскиот физичар Шон Керол одржа говор за ова прашање.

 

 

Академикот – надворешен професор на Институтот Санта Фе и професор по природна филозофија Хоумвуд на Универзитетот Џон Хопкинс – вели дека „законите на физиката кои се во основата на секојдневниот живот се целосно разбрани“.
Поради ова, штом ќе престанеме да постоиме како физичко суштество, објасни Керол, нема материјално разбирање за тоа како би можеле да продолжиме да живееме во нашиот свет.
„Тоа е затоа што не постојат честички и сили кои би можеле да ги содржат информациите во вашиот мозок откако ќе умрете“, вели тој пред публиката на „The Amazing Meeting“ (TAM) 2012 година, во Невада.

„Нема начин знаењето за тоа кој сте пред да умрете да опстои откако ќе заврши хемиската реакција што го дефинира вашиот живот. И овде навистина зборувам за некој дополнителен материјален дух кој некако би бил вие дури и откако вашето тело ќе престане да постои – што не е компатибилно со законите на физиката какви што ги знаеме ние“.
Керол додаде дека нема потреба да се проучува ова подлабоко – бидејќи е инхерентно некомпатибилно со нашата теорија за тоа како животот се случува на физичко ниво.

 

 

 

„Не треба внимателно да ги разгледуваме студиите за регресија на минатиот живот или нешто друго“, продолжи тој. „Тврдењето ги прекршува законите на физиката“.

Објаснувајќи понатаму, тој вели: „Она што си ти е збирка на атоми кои ги почитуваат законите на природата. Постојат електрони, протони и неутрони кои комуницираат преку електромагнетизмот, нуклеарната сила и гравитацијата. Значи, законите на физиката ни кажуваат што прават тие работи – не е неопходно да се внесе ништо друго во равенката“.

Во својот говор, Керол истакна дека ова не ги одзема човечките напори да водат „добар и исполнет и значаен живот“ – но одговорите што ги бараме треба да бидат „компатибилни со тоа како функционира реалноста на фундаментално ниво“. Уште повеќе, тој додаде дека постојат различни начини да се зборува за светот – и не сите од нив мора да бидат чисто описни во физички контекст.

 

 • Efto напиша:

  Covekov e vo zabluda. Na nekolku mesta veli deka “nema potreba” zoshto ke se otkrie negovata zabluda. Ona shto go zboruva on e tochno za teloto, no ne za duhot. Telesren chovek kako nego nemozhe da razbete duhovni raboti, kako na primer eden ruski nauchnik koj go merel teloto na chovek koga umira. Vo momentot koga umira chovek, on izmeril deka dushata na chovekot shto go napushta teloto tezhi 21 gram. Taa dusha koja e energija e tochno toa shto naukata nemozhe da dokazhe shto se sluchuva so nea, i chesto se izbegnuva da se dokazhuva toa. Od fizikaka i mechanikata e dokazhano deka energijata nemozhe da se unishti tuku menuva formi na deluvanje. Energijata shto go napishta chovechkoto telo go nosi zhivotot na toj chovek, a Toa e poznato kako duhovna energija. On ja ignorira taa duhovna energija namesto da prouchi shto se sluchuva so nea.

 • Salvatore Giancana напиша:

  Mnogu neoobjasneti sekojdnevni raboti, isto kako i NLO, gi pobivaat site nasi zakoni na fizikata. Toa znaci deka imame limitirano razbiranje na rabotite (kako na pr. forma na zivot) i isto taka limitiran vid bidejki nemozeme da ja vidime crnata materija koja e sekade okolu nas, istko kako i vozduhot no samo na ovaa planeta.

  Deckoto e sigurno platenik za da negira mnogu raboti, no vo sekoja institucija vo svetot ima bar 1 ili 2% na luge koj sto rabotat cesno i sekogas se zalagaat za vistinata da izleze na videlina.

  Salut’

 • Goran напиша:

  21 gram ne e dusata….tuku vozduhot koj go ispusta covekot pri umiranje…ne postoi dusa…na spermatoizod i jajce kletka porasnat vo covek …popovite vo crkvata mu davaat dusa pri krstenje….odi begaj

  • Ana напиша:

   Koj pop mu dava dusa? Covekot se ragja kakov sto odredila genetikata od dvata roditeli. Nisto popot ne dava. Znaci vo antikata Zevs daval dusa? Religijata e veruvanje i nisto povekje, nitu raj, nitu pekol, takva e evokucijata na planetata, se ragjas, umiras kako sekoe zivo sustestvo.

  • Drpe напиша:

   I Goran i Ana se dve glupavi sustestva koi podlegnuvaat na provokacija na evrejsko kopile aj za kopilot neka go no za Goran i Ana poglednete kon neboto i pomolete se za procka Amin!

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *