„Јас сум жена со облини и имам проблем секогаш кога треба да купувам бикини. Еве кои се проблемите со кои се соочуваат НАДАРЕНИТЕ жени“

За жените со поголема килажа, купувањето костими за капење може да го претвори  тоа радосно време во стресно искуство слично на барањето игла во стог сено.

 

 

 

Запознајте ја Сони Тарнер, блогерка со плус големина, која стана модел, која ја изрази својата фрустрација на „Инстаграм“ откако се обиде да најде пристојно бикини во една популарна продавница. Нејзината приказна одекна кај жените насекаде, истакнувајќи ги борбите со кои се соочуваат жените кога станува збор за костими за капење.
„Бикините од познатите продавници не се грижат за жените со мојот тип на тело. Мнозинството онлајн продавници исто така не. НИКОЈ НЕ ГИ ДОБИВА, така што за сите идни дизајнери добив еве неколку совети за вас“, сподели таа.

 

 

 

Тарнер продолжи да набројува неколку задолжителни работи за дамите со плус големина и нивните костими за капење. Таа ја нагласи важноста да се има долна жица за неопходна поддршка, корпи кои одговараат на големината на градникот и се протегаат надвор од DD, и долни  бикини кои нема да предизвикуваат непријатност при одење.

 

„Целиот избор не мора да биде со висок струк… Не е фер што не можеме да носиме слатки костими за капење само затоа што сме градени поинаку. Заслужуваме да влеземе во продавница и да платиме 10 долари за убаво бикини без да си ги потрошиме парите и самодовербата на нашето тело“.
Повикот на Тарнер за акција беше јасен: жените во плус големина заслужуваат костими за капење кои нудат удобност, стил и поддршка без да создаваат проблеми во нивните паричници.

 

 

 

Одговорот беше брз и огромен, а објавата на Тарнер длабоко одекна кај жените ширум светот. За помалку од еден ден нејзината порака собра над 12.000 лајкови и 500 коментари. Тоа е доказ за споделените искуства на жените кои се соочиле со моментот да купуваат костими за капење, ритуал кој често се чувствува повеќе како битка.

 

Пораката на Тарнер е моќен повик за позитивност и инклузивност во модната индустрија. Тоа е потсетник дека убавината не познава големина и секоја жена, без разлика на нејзината форма или големина, заслужува да се чувствува самоуверено и убаво во костими за капење.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *