Каде оди „да умре“ облеката на Америка? Шокантни слики го открија модниот срам на Западот – планини од ѓубре кои можат да се видат од ВСЕЛЕНАТА. Можете ли да погодите каде?

Америка е најголемиот извозник на користена облека во светот, испраќајќи ги своите отфрлени предмети во далечни земји каде што се палат, се трупаат во депониите или ги загадуваат морињата.

САД извезле користена облека во вредност од 834 милиони долари – над 100 милиони долари повеќе од вториот најголем извозник, Кина, во 2021 година, според најновите податоци.

Оваа половна облека се испраќа во земји низ целиот свет, вклучувајќи ги Гватемала, Чиле, Индија и Гана, каде експертите велат дека предизвикуваат „еколошка и социјална вонредна состојба“.

 

Многу од предметите се отпадоци од добротворни продавници во САД, кои потоа се продаваат на компании кои ги извезуваат и ги продаваат на локални трговци.

Трговците повторно продаваат што можат, но остатокот често се фрла или пали – а количината што може да се спаси се намалува бидејќи брзата мода го намалува квалитетот и долговечноста на облеката.

 

Гана е најголемиот увозник на облека од втора рака, со облека во вредност од 214 милиони долари што се испорачува главно од Кина, Обединетото Кралство и Канада. Соединетите Американски Држави испорачаа облека во вредност од над 5 милиони долари во Гана само во 2021 година.

Откако таму, многу од предметите завршуваат на огромниот пазар Кантаманто, кој се простира на над 20 хектари во срцето на деловната област на Акра. Нејзините трговци увезуваат неверојатни 15 милиони парчиња облека неделно, според еколошката групација на Фондацијата ОР.

Но, приближно 40 отсто од секој увоз завршува како отпад, велат тие, фрлени на депонии и често завршуваат во океанот, предизвикувајќи јавна здравствена криза и штети на животната средина.

Облеката „најчесто се фрла неселективно затоа што нашиот третман на отпадот не е напреден. Кога врне, поплавите ги носат старите облеки и ги фрлаат во одводи, завршувајќи во нашите водни текови и почнуваат да предизвикуваат хаос во водата што ја користиме“, изјави Џастис Адобо од мрежата на новинари за вода и санитација во Гана.

Работите станаа уште полоши кога единствената санитарна депонија во Гана експлодираше во август 2019 година, откако беше преплавена со користена облека.

 

САД извезуваат уште повеќе од својата облека – околу 55 милиони долари само во 2021 година – во Чиле.

Чиле се најде на насловните страници во 2021 година, откако од вселената беше фотографирана депонија за користена облека.

Растечкиот и сè поотровен куп фрлена облека ги одразува остатоците од околу 59.000 тони искористена и непродадена облека што секоја година пристигнува во пристаништето Икике во Чиле од Европа, Азија и САД.

САД испраќаат најголем дел од своите отфрлени производи во Гватемала, со користена облека вредна над 148 милиони долари што завршува таму само во 2021 година.

Сега, една компанија излезе со иновативно решение: продажба на облеката директно назад во САД како предмети за носталгија.

Минатата година Блумберг објави дека Мегапака, најголемиот увозник и продавач на користена облека во Централна Америка, отвора веб-страница во САД. Во еден магацин од 475.000 квадратни стапки, компанијата ги подредува планините од американски работи, делејќи ги на чевли, ѓубре и облека. Тие потоа ги фотографираат, им ставаат цена и ги продаваат на интернет, каде што Американците можат да ги купат.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *