Како да ја лекувате настинката: Производи со пристапни цени на кои забораваме, а веднаш ќе нѐ вратат на нозе

Есента е во полн ек, преполна со бунт од бои и неверојатни ароми, воодушевувајќи не со сончеви и повремено топли денови. Но, и покрај убавото време, студот настапи овие неколку дена и кај нас. Па што да направите ако одеднаш ве изненади настинка, што не е ништо чудно за овој период, а не сакате да пиете апчиња?

Погледнете ја листата на производи и рецепти кои се толку здрави и вкусни што не треба ни да бидете настинати за да ги конзумирате.

1. Чорба

Пилешката супа со право е број еден против сезонските настинки и грипови. Вкусна, хранлива и лесно сварлива, што ја прави идеално јадење за време на настинка, како и за опоравување после неа. Покрај тоа, го заситува телото со есенцијални витамини кои го зајакнуваат имунолошкиот систем, помагајќи во побрза борба против настинките. Можете исто така да подготвите супа од препелица со додавање на зачини, лук и неколку парчиња свеж лимон. Садот добро се загрева, заситува и енергизира, олеснувајќи ја летаргијата.

 

2. Корен од ѓумбир

Познато е дека ѓумбирот има бројни здравствени придобивки, вклучувајќи ги неговите антивоспалителни, аналгетски и антибактериски својства. Тоа е исто така моќен антиоксиданс кој може да помогне да се намали ризикот од развој на хронични болести како што се срцеви заболувања и рак. Коренот од ѓумбир се користи и во традиционалната кинеска медицина за лекување на стомачни проблеми и е познат по тоа што помага во подобрување на варењето, намалување на надуеноста и непријатност во стомакот и го регулира нивото на шеќер во крвта. Може да се користи и за ублажување на болка, воспаление и непријатност во мускулите.

 

3. Топол пијалок од брусница и портокал

Брусницата се суперхрана богата со витамини, минерали, антиоксиданси и природни шеќери. Познато е дека обезбедува здравствени придобивки на различни начини, вклучително и зајакнување на имунолошкиот систем. Портокалот е уште едно овошје богато со хранливи материи кое содржи витамин Ц и други есенцијални хранливи материи. Сокот од портокал може да помогне да се исчисти телото и да се надополнат основните хранливи материи за време на настинка или после болест. Топол пијалок направен од овие две состојки е вкусен и му обезбедува на телото есенцијални хранливи материи, што пак промовира брзо закрепнување.

 

4. Лук и кромид

Лукот со векови се користи како кулинарска состојка и лек за разни здравствени проблеми. Често се користи во готвењето за да им даде на јадењата пикантен, зачинет вкус, но неговите највпечатливи својства се антиинфламаторно, антисептично и антибактериско дејство. Познато е дека лукот помага во ублажување на симптомите на настинка, кашлица, назална конгестија, па дури и помага при болки во грлото и болки во мускулите. Јадењето лук исто така е поврзано со намален ризик од некои хронични болести и се верува дека го зајакнува имунолошкиот систем. Севкупно, лукот има многу здравствени придобивки, што го прави непроценлива и разновидна хранлива состојка.

Кромидот припаѓа на растителниот род Allium и често се користи и во готвењето и како природен лек за разни здравствени проблеми. Познат е по својот силен, лут вкус кој може да се користи и во солени и во слатки јадења. Кромидот е добар извор на диетални влакна и содржи есенцијални витамини како Ц и Б6, како и минерали од калиум и калциум до железо. И нивните антибактериски својства го прават кромидот мега корисен за вклучување во секое јадење за време на сезоната на настинки или грип. Покрај тоа, помага во ублажување на назалната конгестија и ја подобрува функцијата на синусите, намалувајќи ги симптомите на настинка и други респираторни заболувања.

 

5. Цитруси

Портокалите се цитрусни овошја познати по својата сочност, сладост и благотворно влијание врз здравјето на организмот во целина. Тие се вистинско складиште на витамини, минерали и фолна киселина. Тие исто така содржат диетални влакна, кои помагаат да се подобри варењето и да се одржи вашиот дигестивен систем здрав. Сокот од портокал го зајакнува имунолошкиот систем, се бори со вируси и други болести, а витаминот Ц содржан во нив го намалува воспалението. Портокалите се вкусно и хранливо овошје и одличен избор за вклучување во здрава, урамнотежена исхрана, особено за време на сезоната на настинки и грип.

Лимонот е светол и ароматичен цитрус познат по својот освежувачки, кисел вкус и корисни својства. Лимоните се богати со витамини А и Ц и други корисни хранливи материи (калиум, калциум). Витаминот Ц поддржува здрав имунолошки систем и му помага на телото да се бори против вирусите, а со тоа спречува настинки и грип. Овие цитрусни овошја можат да го подобрат и варењето и здравјето на кожата, а лимонската киселина што ја содржат го намалува воспалението и ги ублажува симптомите на настинка и други болести.

Цитронот е овошје богато со хранливи материи кое содржи витамин Ц, витамин А и многу други корисни хранливи материи. Се верува дека цитронот има антивоспалителни, антибактериски и антиоксидантни својства, што го прави идеален избор за борба против симптомите на настинка, грип и други болести. Го намалува отокот и воспалението, го подобрува варењето и го зајакнува имунолошкиот систем.

Мандарините, како и другите цитрусни овошја, се богати со витамин Ц и витамин А. Тие исто така содржат витамин Б6, калциум, фолна киселина, калиум и умерени количини на диетални влакна. Мандарините го зголемуваат имунитетот, го подобруваат варењето и промовираат губење на тежината. Нивната висока содржина на витамин Ц ги прави одличен избор за време на сезоната на настинки и грип, особено затоа што можат да помогнат да се намали воспалението и да се подобри расположението.

 

6. Мед

Се верува дека медот има различни здравствени придобивки, вклучувајќи ги неговите антибактериски својства, неговите ефекти врз промовирањето на здравјето на кожата и здравјето на дигестивниот систем, како и неговата способност да помогне во ублажување на симптомите на настинка и грип. Медот може да се користи како природен лек за настинки и други болести, кашлица и болки во грлото. Се користи и за подготовка на разни ладни рецепти и пијалоци кои ги ублажуваат симптомите и ви помагаат побрзо да застанете на нозе.

 

7. Копар, магдонос, коријандер и други зелени билки

Копарот е вообичаена билка која се користи и во готвењето и во медицината. Поради многуте корисни својства, копарот се користи за лекување на разни здравствени проблеми. Се користи за олеснување на варењето и намалување на абдоминалната непријатност, како и за ублажување на симптомите на настинка и грип. Копарот, исто така, може да биде корисен за респираторни тегоби, помагајќи да се намали застојот и да се олесни отежнатото дишење. Исто така, се верува дека е корисно за лекување на инфекции на кожата, акни и егзема.

Цилантро, познат и како коријандер, е билка која се користи во храната, медицината и козметиката. Има антибактериски и антиоксидантни својства и е познато дека го помага варењето. Исто така, откриено е дека коријандерот помага во ублажување на некои симптоми на настинка, вклучувајќи назална конгестија и гадење. Јадењето коријандер, исто така, помага во зајакнување на имунолошкиот систем и му обезбедува на телото основни хранливи материи, што го прави корисен избор за намалување на сериозноста и времетраењето на настинката.

Магдоносот е лиснато зелена билка која се користи за храна и лекови. Содржи многу корисни антиоксиданси, а исто така е богат со витамини и минерали. Познато е дека магдоносот се користи за варење и дигестивни непријатности. Покрај тоа, помага да се зајакне општата состојба и благосостојбата. Антиоксидансите и другите хранливи материи кои се наоѓаат во магдоносот се користат за лекување на респираторни проблеми (непријатност во синусите) и симптоми поврзани со настинка или грип.

 

8. Цвекло

Цвеклото може да се пофали со огромна количина на антиоксиданси, витамини, фолна киселина и минерали. Утврдено е дека црвениот пигмент што го содржи, бетацијанин, има корисни својства за детоксикација и чистење на слободните радикали. Исто така, вреди да се напомене дека цвеклото го подобрува варењето, го намалува крвниот притисок и го намалува воспалението, што може да помогне да се намалат симптомите на настинка. Исто така, помага да се подобри протокот на крв и да се обезбеди телото со основни хранливи материи за целокупното здравје.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *