Како да претчувствувал: Добил џекпот од 183 милиони евра и за 8 години успеал да потроши 45 милиони, пред ненадејно да почине. Погледнете на што ги дал парите

Еден од најголемите добитници на лотарија во Велика Британија некогаш трошел во просек 114.000 евра неделно пред неговата смрт, откако во 2011 година добил џекпот од 183 милиони евра.

Таткото на две деца Колин Вир починал на 71-годишна возраст во декември 2019 година од сепса и „акутна повреда на бубрезите“. Но, за само осум години, Шкотланѓанецот успеал да потроши 45 милиони евра, фрлајќи ги за автомобили, имот и купувајќи контролен удел во неговиот омилен фудбалски клуб.

 

Потрошените околу 45 милиони евра, исто така, биле широко поделени меѓу семејството и пријателите, донирани на добротворни институции, искористени за создавање фондови за доверба за општото добро и инвестиции во имот.

Тестаментот на филантропот даде фасцинантен увид во неговите преостанати средства и како, и покрај тоа што преку ноќ беше катапултиран во редовите на супербогатите во Британија, се чини дека тој не подлегнал на искушенијата на богатството.

За жал, неговата огромна победа на Џекпот не била доволна за да му купи здравје или трајна среќа – тој претрпел долгогодишно лошо здравје и тој и неговата сопруга Кристин се развеле минатото лето по 38 години брак.

Во моментот на неговата смрт на 27 декември, тој живеел во куќа вредна 1,2 милиони евра со пет спални на морскиот дом во Аир, кој го купил во јуни 2018 година, по крајот на неговата врска.

 

Во меѓувреме, тој потпишал договор со г-ѓа Вир, поранешна психијатриска медицинска сестра со која има две возрасни деца во нивните 30-ти, Карли и Џејми, ја презела сопственоста на замокот од 3,9 милиони евра. Парот наводно го купил имотот, заедно со неговиот мебел и опрема, по 10-минутно разгледување четири години претходно.

Неговиот тестамент покажува дека кога ненадејно починал од сепса и „акутна бубрежна повреда“, поседувал мебел, накит и уметнички дела проценети на околу 241.774 евра, како и четири автомобили со скромни цени – винтиџ Бентли Арнаџ, вреден 11.400 евра. 32.217 евра тригодишен теренец Jaguar F-Pace, четиригодишен Mercedes Benz E Class Estate од 27.370 евра и  Mercedes Benz V класа, проценет на околу 39.900 евра.

Долгата страст за трки со коњи го навела да преземе делумна сопственост на три чистокрвни видови контролирани од синдикати, кои ги вклучувале петгодишните гелдинзи Knighted (2.800 евра) и Felony (1.900 евра), како и освојувањето на ирската кобила „If You Say Run“. (4.500 евра).

 

Меѓутоа, неговата слаба точка бил неговиот сакан клуб Партик Тистл ФК. Инвестицијата од 2.8 милиони евра кратко време по неговата победа била проследена подоцна со поголема финансиска поддршка. Г-дин Вир, кој поседувал акции вредни 310.200 евра во клубот, исто така помогнале во формирањето на Младинската академија Тистл Вир, а дел од стадионот Фирхил бил именуван како штанд Колин Вир.

Г-дин Веир, исто така, направил и други паметни инвестиции, вклучително и разновидно портфолио на акции од повеќе од 14 милиони евра, со тоа што имал удели во светски имиња како што е Мајкрософт (23.228 евра). Moët Hennessy Louis Vuitton (£ 21.930 евра), Estée Lauder (22.595 евра), Tesco (22.309 евра), AG Barr, креаторите на Irn-Bru (11.450 евра) и синџирот пекари Greggs (26.173 евра).

 

Пријателите веруваат дека великодушноста на г-дин Вир ќе биде негово трајно наследство и она што остана од неговиот имот оттогаш е управувано од дискреционен труст, формиран за да обезбеди средства за неговите деца, нивните партнери и сите потомци, како и трустови и добротворни организации блиски до неговото срце. .

Финансиски експерт рече: „Потрошувањето на 40 милиони фунти за осум години бара малку работа, но најверојатно тоа најмногу се користело за основање трустови за неговото семејство и други интереси. Она што го остави зад себе се чини дека е многу разумно, безбедно портфолио.

  • Aleksandar напиша:

    Fenomenalno za covekot kamo da imav jas barem 2ili 3 miliona evra na isti nacin bi postapil vo makedonija bi otvoril nekoj biznis za sitomasnite da imat barem za jadenje i ostalo bi otvoril nekoj biznis

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.