Како е да се биде најомразената славна личност во светот? Кети Пери открива како речиси сите ѝ го свртеле грбот и како таа се справила со тоа

Да се ​​биде ѕвезда не значи само луксузен начин на живот и сечија љубов. Ситуацијата може да се промени секој ден. Кети Пери еднаш ја спореди славата со диво животно – тоа може да те сака, а потоа може да те нападне.

Оваа пејачка доста добро знае како е да се биде во центарот на вниманието. Во еден момент критиките од фановите и колегите ја направија една од најомразените ѕвезди. Но, таа научила како да се справи со тоа.

Другата страна на славата

Кети Пери е дефинитивно заштитно лице на музичката сцена од 2010-тите. Пејачката стана една од најпродаваните музички изведувачи на сите времиња – нејзините песни многупати соборуваа различни рекорди, а Кејти неколку години по ред беше вклучена во листата на жени со највисока заработка во музичката индустрија.

Сепак, сите овие признанија обично доаѓаат заедно со големото внимание од јавноста. И според Пери, навистина е тешко да се биде секогаш во центарот на вниманието. Кога таа и нејзиниот сопруг се разделија, многу папараци и обични луѓе мислеа дека си имаат за право да се мешаат во нејзиниот живот.

„Уморна сум да бидам позната веќе! Но, не сум уморна од создавање уметност. Мислам дека славата е само одвратен нуспроизвод на она што го работам“, вели Кети. Исто така, не ѝ се допаѓа тоа што обожавателите не се склони да гледаат нормална личност во неа, претпочитајќи да ја обожаваат. Кога се среќава со своите обожаватели, таа сака да биде пристапна и доближна, но луѓето почнуваат да плачат кога ја гледаат, а Пери наместо да разговара со нив, мора да ги смирува.

 

Постои тенка граница помеѓу љубовта и омразата. Пејачката низ годините се менуваше внатрешно и надворешно. А оние кои на почетокот ја обожаваа Кејти, станаа нејзини најстроги критичари. Ова се случи откако беше објавен нејзиниот албум Witness. Обожавателите не сакаа да го прифатат новиот изглед на пејачката. Оваа омраза ѝ отворила очи на Пери, која морала да ја открие другата страна на славата: „Луѓето не дозволуваат луѓето да растат. Сакаат само временска капсула. И тие сакаат ние познатите да бидем една работа. И ние треба да почнеме да го презамислуваме тоа“.

Меѓу хејтерите на Пери има и некои познати личности кои ѝ биле пријатели во минатото. Тејлор Свифт, Мајли Сајрус, Калвин Харис и Лејди Гага, сите тие споделија негативни коментари за Пери како личност и пејачка.

Сето тоа резултирало со тоа што пејачката решила драстично да го промени својот животен стил. Таа направила се што е можно за да се оддалечи од центарот на вниманието. На пример, секој ден додека излегувала од својот дом, Пери носела иста тренерка. На овој начин, таа ја направила работата на папараците бескорисна бидејќи кој би ги купувал истите фотографии одново и одново?

Со текот на времето, Пери нашла придружник во несреќа со кој би можела да ги сподели своите чувства. Тоа била Сиа. Сиа станала пример за Пери како да го сокрие приватниот живот од љубопитните очи. Сиа знае нешто или две за тоа како да создаде заштитна бариера што не дозволува другите да го видат нејзиното вистинско јас. Таа ја научила Пери да не ја слуша толпата, туку да го следи повикот на нејзиното срце.

 

Како да се справите со тоа

„Одамна престанав да се гуглам и не читам коментари“, вели Пери. Таа не дозволува никој да го осудува нејзиниот изглед, нејзината работа или нејзиниот живот. Пејачката ги препушта овие работи на своето семејство, пријателите и личниот терапевт.

За да се справи со стресот, таа пие чаша вода веднаш по будењето и практикува утринска медитација и јога. Пејачката, исто така, не заборава да се грижи за себе и се обидува да одвои време за сесија за масажа, возење велосипед или прошетка, во нејзиниот напорен распоред. Друга работа што Кети ја прави секое утро е да ѝ се заблагодари на судбината за нејзиниот живот со сите нејзини предности и недостатоци.

 

Таа ја има на ум нејзината главна цел.

Иако изгледа дека целиот свет е против вас, Кети се обидува да има на ум за што работи. Да не беше толку популарна, немаше да може да направи толку многу добро за овој свет. Во моментов, пејачката ги применува сите нејзини напори на Фондацијата Firework, која им помага на децата од недоволно опслужените заедници да добијат пристап до уметноста.

И ова е само мал дел од добротворната работа на Пери. Таа ги поддржува децата во Мадагаскар и Виетнам обезбедувајќи им храна и образование, се занимава со изградба на засолништа за млади и собира пари за луѓето кои боледуваат од СИДА и рак. Во 2016 година, пејачката ја доби хуманитарната награда Одри Хепберн за нејзината поддршка на најранливите деца во светот. Сето ова ќе беше невозможно без славата на Пери од која таа страдала со години.

Во 2020 година, Кети Пери и Орландо Блум добија ќерка, Дејзи Дов Блум. И сега Кети има уште една причина да најде соодветна рамнотежа меѓу себе и нејзината популарност. Пејачката претпочита да го држи своето дете подалеку од центарот на вниманието. Таа само сака да ужива во својата нова улога.

Во едно неодамнешно интервју, славната личност откри дека нејзиниот живот сега се врти околу нејзината ќерка. Ја носи на часови и се труди да поминува што повеќе време со Дејзи.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *