Како група луѓе преживеале на пуст остров цели 15 години, откако намерно биле оставени на милост и немилост?

Во 2006 година, тим од европски археолози слета на овој мал песочен остров во океанот. Се чини дека што би можело да биде од интерес за таквите специјалисти на едно мало тропско парче земја, каде што нема ниту погодно пристаниште, а единствените жители се желки, морски птици и четири метеоролози во смени? Но, научниците се враќаа таму повторно и повторно, од година во година, откако направија најмалку четири големи експедиции. Тие нашле фрагменти од човечки куќи, алатки на Тромелин и потонат брод во близина на брегот. Некогаш овде биле фрлени сто и шеесте несреќници, всушност, осудувајќи ги на болна смрт. Најневеројатно е што неколку од нив можеле да го чекаат спасот, но тој дошол дури по долги 15 години. Како преживеале „Робинзоните“ на островот на заборавените робови?

 

 

Рај на желките

Меѓу остатоците од некогаш бројните колонијални поседи на Франција е и архипелагот Епарс. Оваа група острови, малку познати на пошироката јавност, главно се наоѓа во теснецот помеѓу Мадагаскар и континенталниот брег на Африка, со исклучок на Тромелин, кој се наоѓа во отворениот Индиски Океан. Таму нема постојано население, но понекогаш се појавува привремено од една или друга причина. Меѓутоа, луѓето многу почесто ги посетуваат водите околу Епарс, главно за риболовни цели.

Ваквите места, каде животот е присутен само во форма на растенија и животни, обично се интересни за нивните матични земји, а не за себе. Понекогаш тие се доволно големи за да се изгради некаква воена база или метеоролошка станица, но главно се важни за околните ексклузивни економски зони, каде што земјата сопственик може да ископува или рибари. Подобра цел е заштитата на ретката флора и фауна. Во случајот на Тромелин, се заштитени загрозените видови желки и морски птици кои ја користат земјата за размножување.

 

 

 

 

 

Таен лет

За време на најславниот период на колонијалните империи, формално не се размислувало за спасување на зелените морски желки или црвеноногите. Африканските, американските или азиските територии беа перципирани само како извор на егзотични ресурси што недостасуваат во Европа, чие производство и трговија донесоа прекрасни приходи. Процесот често бил управуван од јавни или приватни организации, понекогаш претворајќи ги во држави во држави. Една од нив била француската источноиндиска компанија, чија главна задача била прво колонизација на Мадагаскар и околните територии.

Во јули 1761 година, фрегатата на француската источноиндиска компанија „L’Utile“ („Корисна“) тргна на следното патување од Мадагаскар до соседниот Маурициус. Тоа не било обично патување, затоа што во багажникот на бродот имало 160 (според други извори, околу 200) мажи, жени и деца – Малагазијци, жители на централниот дел на Мадагаскар, кои им биле продадени на Европејците како робови. Во исто време, трговијата со робови веќе била забранета од францускиот гувернер на Мадагаскар, па идните работници за плантажите за кафе и какао на Маурициус биле купени нелегално, а транспортот се одвивал тајно. Сепак, летот не траел долго. 31 јули „Корисна“ се урна на гребените на Тромелин.

 

 

 

Грешка во навигацијата

Во тие години, Тромелин сè уште не бил на мапите, островот се викал Сенди, што добро ја отсликуваше неговата суштина. Тоа беше плитко, само минимално испакнато копно над површината на водата. Парче земја со должина од 1,7 километри и максимална ширина од 700 метри, покриено со грмушки и трева. Тогаш на него практично немало дрва, бидејќи постојаните силни трговски ветрови и редовните тропски бури оставаат мали шанси за голема вегетација.

Во такви услови испаднале членови на екипажот и 160 робови кои се наоѓале во складиштето. Околу стотина од вторите не успеале да излезат од  фрегатата, иако таа потонала на мала длабочина. Само шестесетина Малгашки успеале да побегнат. Причината за падот е навигациска грешка. На мапите на одборот Полезни, локацијата на Песочниот остров била погрешно означена, а тимот едноставно не очекувал да се сопне на оваа незабележлива (максималната висина на островот над морското ниво е 7 метри) земја. За среќа на многумина од нив, од бродот биле земени повеќе од 20 барели брашно, други резерви и малку свежа вода, што ги олеснило првите денови на Тромелин.

 

 

 

Петнаесет години пропаст

По три дена Робинсонада, преживеаните успеале да ископаат бунар, на чие дно се појавила вода. Имала вкус на горчина и морска сол, но сепак можела да се пие. Се појавиле првите засолништа, спасувајќи од непрестајниот ветер, додека тимот и робовите живееле одвоено: сегрегацијата продолжила во такви екстремни услови. Екипажот ги поминал следните два месеци градејќи чамец од остатоците, што би помогнало да се надминат 500 километри до Мадагаскар. На 27 септември тргнале 122 француски морнари, но не ги зеле робовите со себе, ветувајќи им само дека ќе организираат спасувачка експедиција.

Тимот за само 4 дена успешно стигнал до Мадагаскар и цивилизацијата, но морнарите не успеале да го исполнат ветувањето. Сепак, тие навистина барале гувернерот на островот да испрати брод во Тромелин, но тој категорично одбил да го стори тоа. Седумгодишната војна траела, а службеникот се плашел од напад на Британците. И тогаш, на позадината на непријателствата и банкротот на француската источноиндиска компанија, несреќните малгашки луѓе едноставно беа заборавени. Отпрвин не губеле надеж, особено што имале тримесечна залиха со храна, но до крајот на годината станало очигледно дека помош не се очекува. Од фрагменти од корални гребени изградиле неколку куќи за себе и научиле да ловат желки и птици.

 

 

 

 

Спасувањето

Жените и децата биле однесени во Маурициус, каде локалниот гувернер им дал слобода. Тие одбиле да се вратат во родниот Мадагаскар. Отпрвин, спасувањето на преживеаните и целата ужасна приказна за рамнодушноста покажана кон нив се дискутирала во француското општество, но потоа Тромелин повторно долго време бил заборавен, оставајќи го на желките, раковите и птиците. Во 1954 година, на островот била изградена голема метеоролошка станица, па дури и авионска писта, што го олеснило излегувањето на неговите песочни брегови. На секои шест месеци, метеоролозите се заменуваат во создаденото мало село, набљудувајќи го формирањето на циклони и бури овде. Ретките туристи кои доаѓаат овде сега можат да ги видат остатоците од ископаната населба Малгашки Робинзони. Четири археолошки експедиции овозможија да се пронајдат многу артефакти оставени овде од луѓе од одборот на бродот и во голема мера ја обновуваат организацијата на нивниот живот. За жал, само индиректни податоци. Всушност, не е зачуван директен доказ за преживеани во таа неверојатна приказна.

 

 

 

 

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • Горан напиша:

    Кога се превзема текст, не е лошо тој што глуми новинар, да потроши 5 мин да го среди. Не е Гоогле транслате доволно. Иначе, интересна е приказната

  • Давибам Сестрата напиша:

    Мизерии неписмени, ни да препишете нешто не ве бива. Ај, си прекопирал статија преку google translate, па прочитај го еднаш барем..

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *