Како најлесно да го испровоцираш Роналдо? Навивачите на противничкиот тим на Роналдо скандираа „Меси, Меси“ и му ги „кренаа живците“ на Португалецот, откако неговиот тим загуби со 1:0

Кристијано Роналдо беше исмејуван од опозициските навивачи за време на поразот на „Ал-Наср“ од 1-0 од „Ал-Итихад“ во четвртокот вечерта, во врска со неговиот долгогодишен ривал на теренот Лионел Меси.

Додека трката за титулата во Саудиската Про лига почнува да се вжештува, тоа беше фрустрирачка ноќ за португалската суперѕвезда, на чиј тим му беше нанесен тежок удар на само десет минути до крајот.

 

 

Финишот на Ромарињо ја потврди разликата помеѓу двете страни и го испрати Ал-Итихад на врвот на табелата.
И покрај тоа што постигна осум гола во неговите последни седум натпревари, петкратниот освојувач на „Златната топка“ не можеше да ја одведе својата екипа до победа, фрустрацијата се гледаше при неговите постапки.

А навивачите на стадионот, не за прв пат оваа сезона, побрзаа да ја исмеат португалската суперѕвезда, со скандирањата „Меси, Меси“ додека Роналдо одеше по тунелот.

Претходно оваа недела, поранешниот напаѓач на Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед исто така беше исмеан од еден млад навивач кој извикуваше „Лионел Меси е подобар“ во тунелот за време на победата на „Ал-Наср“ од 3-1 против „Ал-Батин“.

 

 

Додека и двајцата играчи се при крај на својата кариера, континуирано се води дебата околу тоа кој е подобар, дебата која сигурно никогаш нема да се реши.
Интересно, исто така, во четвртокот беше откриено дека Меси ќе ја посети Саудиска Арабија по трет пат за помалку од една година како амбасадор за туризам.

 

 

Тоа предизвика многу шпекулации, дека тој би можел да се приклучи на Про лигата заедно со Роналдо, кој се пресели на Блискиот Исток на почетокот на оваа година за рекордни 172 милиони фунти годишно по неговото непријатно заминување од Манчестер Јунајтед.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.