Како научниците го објаснуваат Бермудскиот Триаголник? – 7 скриени тајни од минатото чија смисла е откриена

Многумина од нас можат да се согласат дека историјата беше еден од најинтересните предмети во училиштето. Отсекогаш сакавме да слушаме и да учиме за древните култури, одамна заборавените места и старите цивилизации бидејќи, на некој начин, тоа ни ја отвори имагинацијата и нè натера да почнеме да се прашуваме. Ако погледнеме во историјата на човештвото, можеме да најдеме еден куп работи кои изгледаат необјасниви. Сепак, многу од тајните од минатото се решени со текот на годините од страна на истражувачите, а нивните објаснувања се изненадувачки логични.

 

1. Скриените потписи на Мона Лиза, ремек-делото на Леонардо да Винчи

Има многу енигми за познатата слика на Мона Лиза. И покрај тоа што е тешко да се погоди возраста на сликата, Да Винчи оставил некои скриени кодови во своето ремек дело. Десното око на Мона Лиза содржи потпис „LV“, кој најмногу го означува името на Леонардо да Винчи.

Има и други скриени симболи, како што е бројот „72“ под заоблениот мост во заднината на сликата, што, според Силвано Винчети, може да отвори нови води за идентификување на моделот, датумот на создавање на сликата и многу повеќе.

 

2. Десниот дел од сликата на Микеланџело, Создавањето на Адам, е анатомски правилен приказ на мозокот.

Без сомнение, Создавањето на Адам е едно од најпознатите иконски дела создадени од големиот Микеланџело. Можеби многумина од нас не го знаат ова, но Микеланџело главно бил скулптор кој на почетокот се двоумел околу сликањето, но по неговата одлична работа на таванот на Сикстинската капела, тој решил да продолжи.

Во 1990 година, Френк Лин Мешбергер забележал дека десната страна на сликата може да прикажува и анатомски приказ на човечкиот мозок. Микеланџело, како иконски скулптор, многу добро ја познавал анатомијата и решил да скрие знаци на својата интелектуалност во своите слики. Со преклопување на човечкиот мозок над сликата, можеме јасно да видиме детално многу делови од човечкиот мозок.

 

3. Скриените антички градови на амазонската шума

Некогаш, милиони луѓе го населувале целиот слив на Амазон. Античките цивилизации напредувале меѓу шумите на Амазонија. Многу шпански авантуристи биле вовлечени во дивината во минатото со надеж дека ќе го пронајдат ветениот град Ел Дорадо, град од чисто злато. Имало и други истражувачи како се предаваат на приказните за легендарните градови, како што е Изгубениот град З.

Сепак, ова не се само легенди, бидејќи неодамнешната група научници докажаа дека се вистинити. Со помош на лидарска слика, тие можеа да видат низ густата прашума на Амазон и пронајдоа остатоци од урбаните центри. За жал, оттогаш оваа голема цивилизација е уништена.

 

4. Бермудскиот триаголник објаснет

Низ децениите, мистериозниот Бермудски триаголник беше тема на најинтересните разговори. Некои тврдеа дека необјаснетите исчезнувања и катастрофи биле предизвикани од мистериозните сили на оваа област. Сепак, тајните на Бермудскиот триаголник можат лесно да се објаснат со фактори на животната средина.

Секоја паранормална работа што се случила во морето или воздухот била предизвикана од екстремно моќните урагани кои минуваат низ Бермудскиот триаголник. Многу искуства потсетуваат дека океанот отсекогаш бил мистериозно место за луѓето, а кога лошото време и лошата навигација ќе се спојат, тоа може да биде многу опасно.

 

5. Камењата кои се движат во долината на смртта

Долги години, луѓето во областа беа збунети за чудните работи што се случуваа во сувото езерско корито во долината на смртта, познато и како Racetrack Playa. Камења до 318 килограми неочекувано се чини дека се движат сами на секои 10 години, оставајќи широки траги во сувата пустинска површина зад себе.

Во текот на годините се тестирани бројни теории, но ниту една од нив не е докажана особено точна. Меѓутоа, во 2011 година, истражувачите од Институтот за океанографија Скрипс на Универзитетот во Калифорнија-Сан Диего решиле да ја решат оваа мистерија. Беа потребни 2 години, но конечно ја решиле.

Излегува дека во зима, плејата се полни со многу тенок слој вода од врнежите и замрзнува преку ноќ. Тогаш слабите ветрови ги носат камењата лизгајќи се со брзина од неколку сантиметри во секунда.

 

6. Глава статуите на Велигденскиот остров имаат скриени тела.

Сите веројатно виделе слики од уникатните статуи на Велигденските Острови. Но, постои факт кој не е толку познат. Овие џиновски статуи со глава имаат скриени тела закопани под нив. Овие монолити се издлабени од камења пронајдени на островот. Статуите, како и многу други работи на Земјата, биле погодени од текот на времето, а нивните торза биле скриени од камења и талог, што всушност помогнало во нивното зачувување.

 

7. Скриената фигура во познатата слика на Пабло Пикасо, „Стариот гитарист“

Многумина велат дека „Стариот гитарист“ е многу прогонувачко уметничко дело, кое е создадено за време нестабилниот период на Пабло Пикасо. Тоа е приказ на стар, слеп гитарист, кој бил инспириран од општествените отпадници што уметникот ги видел кога бил во Шпанија.

Ако погледнеме внимателно, можеме да видиме многу бледа фигура на жена која личи на дух веднаш над вратот на гитаристот, што е само една од 3-те фигури кои се скриени под слоевите боја. Не е познато дали ги напуштил овие рани скици, но тогаш било вообичаено сликарите повторно да ги користат истите платна бидејќи биле толку сиромашни што не можеле да си дозволат нови. Сепак, интересно е што има уште една слика скриена под онаа што ја гледаме.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.