Како татковската љубов претвори момче со посебни потреби во маж кој поседува милионски бизнис

Има многу импресивни приказни од реалниот живот на обичните луѓе, каде љубовта од мама и тато правела вистински чуда за нивните деца. Родителите се луѓе кои не само што ни даваат живот, туку и кои стануваат наш најголем извор на поддршка и мотивација. Денешниот истакнат херој, Џон Кронин, е човек со Даунов синдром, кој со сопствен пример покажува како татковската љубов може да направи дете со посебна состојба да ги надмине сите општествени очекувања. Би сакале да ја прочитате неговата инспиративна животна приказна заедно со нас.

Таткото на Џон, Марк Кронин, отсекогаш бил тука за неговиот посебен син.

Марк Кронин и неговата сопруга Керол се во брак повеќе од 37 години и се горди родители на 3 сина. Нивниот најмлад син Џон е роден со Даунов синдром. Како човек кој израснал во строго семејство, Марк Кронин отсекогаш се трудел да биде љубезен и грижлив татко за сите негови деца, а особено за Џон, кому му бил најпотребен.

Марк дипломирал на Харвард во неговите претходни години, а по дипломирањето, имал цел живот: да го направи она што може да го направи за да го промени светот. И оваа амбиција оживеала со неговиот најмлад син Џон. Веднаш по неговото раѓање, таткото станал многу фокусиран на медицинските проблеми што ги имал Џон. И денес тој е среќен што неговиот син конечно успеа да ги надмине сите стапици на неговата посебна состојба.

 

Марк има многу чуден пристап да ги подучува своите деца, а тоа е особено точно за Џон.

За неговата стратегија за родителство, Марк рече: „Мислам дека ова е она што го правиме како родители, нели? Тоа е да се промовира независноста, и тоа важи за сите 3 наши синови. Вие само сакате да продолжите да ги притискате да застанат на свои нозе, сами да донесуваат одлуки и сами да си го водат својот живот. Се обидуваме да ги надополниме со одредени вредности што ги имаме, но на крајот тие можат да го изберат тоа“.

Таткото отсекогаш имал многу трезен пристап кон својот посебен син. Тој вели: „Јас не го мислам Џон како мој син со Даунов синдром. Тој ми е трет син. И покрај сите предизвици во воспитувањето на Џон, Марк успеал да го направи прилично независен човек“.

Откривањето на реткиот талент на Џон се претворило во огромен успех.

Опциите за кариера на Џон биле ограничени поради неговата состојба. Освен тоа, Џон бил сигурен дека сака да работи со својот татко Марк.

„Идејата на Џон беше да тргнеме во бизнис заедно“, се сеќава Марк. „Џон сè уште беше во средно училиште и тоа беше неговата последна година на училиште. Заедно се обидувавме да откриеме што ќе прави кога ќе го заврши училиштето. За жал, нема многу одлични избори за луѓе со посебни потреби“.

Таткото бил навистина воодушевен од идејата да започне бизнис со својот син. Инспирацијата конечно дошла од детската страст на Џон за шарени, необични чорапи, и така се создала империјата наречена John’s Crazy Socks .

 

Денес, „John’s Crazy Socks“ има приход од милиони долари. Нуди најголем избор на висококвалитетни чорапи на интернет и вработува луѓе со посебни потреби. Се смета за една од најобожуваните компании во светот – сето тоа благодарение на прекрасните идеи на нејзиниот главен директор за среќа, Џон Кронин.

„Имам Даунов синдром, но Дауновиот синдром никогаш не ме кочи“, вели Џон. „Погледнете што можат да направат луѓето, а не што не можат“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *