Како вештачката интелигенција ќе го промени светот до 2030 година, според осум експерти: Технологијата може да ја реши енергетската криза, да додаде трилиони на глобалната економија… ИЛИ да ја избрише човечката раса!

До 2030 година, вештачката интелигенција би можела да се грижи за нашите стари лица, да снима филмови и да одржува лекции – или би можела да ја уништи човечката раса.

Ова се многу различни предвидувања од осум експерти за вештачка интелигенција од САД и Велика Британија, кои предвидуваат како технологијата може да ги промени нашите животи во следната деценија.

Доаѓа во време на зголемени повици до регулаторите да стават капак на развојот на вештачката интелигенција, поради стравувањата дека тоа може да доведе до бранови на губење на работни места и да не застари.

 

 

Да предава лекции

Дали вештачката интелигенција ќе најде место во училницата?
Вештачката интелигенција, исто така, има потенцијал да го трансформира образовниот сектор и да ги прилагоди плановите за часови на училиштата.

Д-р Ајаз Али, шеф за бизнис и компјутери на Универзитетот Равенсборн во Лондон, го даде предвидувањето.

Тој рече дека децата наскоро би можеле да имаат свој персонализиран тутор од вештачка интелигенција кој ќе дава лекции прилагодени на областите со кои се борат. Ова може да се направи дури и преку очила со проширена реалност или роботи, предложи тој.

Д-р Али вели: „Во следните десет години, можеби ќе видиме виртуелни училници овозможени со вештачка интелигенција кои можат да создадат поизвонредно и интерактивно искуство за учење“.

Се очекува дека вештачката интелигенција би можела да се користи за да ги надополни сегашните конвенционални наставни методи, наместо целосно да ги замени наставниците.

 

Да се ​​избрише човечкиот род?

Покрај сугестиите дека вештачката интелигенција неизмерно ќе ги подобри нашите животи, има и експерти кои предупредуваат дека тоа би можело да стави крај на човечката раса до 2030 година.

Меѓу судниците е и американскиот компјутерски научник Елиезер Јудковски, кој се обложил со 100 долари дека човечката раса ќе биде целосно избришана до 1 јануари 2030 година.

Тој е реномиран истражувач во Институтот за истражување на машинската интелигенција во Беркли, Калифорнија и е еден од најгласните експерти кои предупредуваат за вештачката интелигенција.

Пишувајќи во „Time“ претходно оваа година, тој рече: „Ако некој изгради премногу моќна вештачка интелигенција, во сегашни услови, очекувам дека секој член на човечкиот вид и целиот биолошки живот на Земјата ќе умре набргу потоа“.

Тој вели дека вештачката интелигенција би можела да го уништи човештвото ако нејзината интелигенција ги надмине луѓето и дека потоа развива различни вредности и цели за луѓето.

Маск со години алармира за вештачката интелигенција, предупредувајќи минатиот месец дека може да ја уништи цивилизацијата – иако сугерира дека нема целосно да ги избрише луѓето бидејќи ние сме „интересен“ дел од универзумот. Тој тврди дека до 2030 година ќе вештачката интелигенција ќе биде попаметна од луѓето.

 

Да ја зголеми вредноста на светската економија за речиси една петтина

Експертите исто така сугерираат дека вештачката интелигенција би можела да ја зголеми вредноста на светската економија за 15,7 трилиони долари до 2030 година, или повеќе од вредноста на економиите на Индија и Кина заедно на сегашно ниво.

Предвидувањето беше направено од аналитичари кои работат во сметководствената фирма „Големата четворка“ PwC, со седиште во Лондон. Тие велат дека ова ќе биде поттикнато од развојот на подобрени и персонализирани производи, што ќе предизвика бум воден од потрошувачите.

„PwC“ во една студија објавена во јануари рече: „Нашето истражување исто така покажува дека 45% од вкупните економски придобивки до 2030 година ќе доаѓаат од подобрувањата на производите, стимулирајќи ја побарувачката на потрошувачите. Ова е затоа што вештачката интелигенција ќе поттикне поголема разновидност на производи, со зголемена персонализација, привлечност и достапност со текот на времето“.

 

Да ја реши енергетската криза

Експертите исто така сугерираат дека тоа би можело да ја реши енергетската криза.
Постојат и предлози дека вештачката интелигенција би можела да помогне во решавањето на светската енергетска криза до 2030 година.

Најновата енергетска криза беше предизвикана од комбинацијата на војната во Украина, што доведе до блокирање на увозот на фосилни горива од Русија и ненадејниот пораст на побарувачката за време на економското закрепнување по пандемијата Ковид. Исто така, постои посебна, тековна енергетска криза која се стреми постепено да го предаде производството на енергија на обновливи извори со цел да се ограничи глобалното затоплување.

Сем Алтман, основачот на „OpenAI“, кој го разви „ChatGPT“ и е со седиште во Сан Франциско, Калифорнија, рече дека до 2030 година вештачката интелигенција ќе ја реши кризата. Во серија твитови во 2021 година, тој рече: „Иднината може да биде толку добра што на некој од нас е тешко да се замисли. Моето основно мислење за ова е дека ќе имаме „неограничена“ интелигенција и енергија, а сето тоа ќе биде на добро. Мислам дека ќе ги имаме пред да крајот на оваа деценија“.

 

 

 

Да постигне приближно иста интелигенција како луѓето

Исто така, изобилуваат предвидувањата дека вештачката интелигенција би можела да достигне интелигенција слична на човекот до 2030 година.

Меѓу оние што го предупредуваат ова  е поранешниот инженер на „Google“, Реј Курцвеил, познат футурист кој тврди дека има 86 проценти успешност на предвидувањата.

Додека зборуваше на конференција во Остин, Тексас, во 2017 година, тој рече: „2029 година е конзистентен датум што го предвидов кога вештачката интелигенција ќе помине валиден Тјуринг тест и затоа ќе постигне човечки нивоа на интелигенција“.

Веќе постои зголемена загриженост дека вештачката интелигенција ќе доведе до илјадници отпуштања, бидејќи компаниите почнуваат да ја користат технологијата за да пополнат работни места откако ќе бидат вработени луѓе.

 

Да предвиди медицински проблеми кај луѓето

Во здравството, вештачката интелигенција може да предвиди проблеми пред да се случат до 2030 година, вели експертот за вештачка интелигенција Сајмон Бејн, основач и извршен директор на софтверската компанија „OmniIndex“, со седиште во Сан Хозе, Калифорнија.

Г-дин Бејн верува дека иднината на вештачката интелигенција ќе биде услуги изградени за да одговорат на конкретни потреби. Но, тој додава дека тие ќе бидат многу различни од сегашните, како што е „ChatGPT“.

Бејн рече: „До 2030 година, вештачката интелигенција би можела да предвидува идни здравствени проблеми преку специјалисти кои користат специјализирани алатки. Тоа е затоа што иднината на вештачката интелигенција ќе биде услуги кои директно одговараат на нашите специфични потреби – брзо и лесно. Како и во, ние му кажуваме што сакаме, а тоа ни ги дава“.

Тој додаде: „Оваа иднина НЕ треба да се заснова на актуелната мејнстрим генеративна вештачка интелигенција (како во „ChatGPT“ или „Google’s Bard“), бидејќи ова едноставно ја користи технологијата за да ја регургитира содржината и да ја пренамени.

 

Ќе се грижи за возрасните лица

Во следната деценија, вештачката интелигенција би можела да преземе голем дел од улогата на грижа за постарите лица.

Експертите сугерираат дека вештачката интелигенција може да помогне во грижата за постарите лица, посочувајќи на роботите како „ElliQ“, кој е дизајниран да им помогне на луѓето и да ги дружи.
Хедер Дилејни, основач на лондонската ПР-фирма која ги таргетира технолошките потфати „Галиум Венчрс“, го даде предвидувањето притоа укажувајќи на појавата на ботови за нега како што е „ElliQ“.

 

Г-ѓа Дилејни изјави за „DailyMail.com“: „Очекувам пораст на технолошкиот дизајн кој ќе помогне, поддржува и генерално го подобрува квалитетот на животот на постарите лица. Домовите за стари лица повеќе ќе се потпираат на технологијата за следење и проценка на здравјето и благосостојбата на нивната заедница, додека оние што живеат во свои приватни домови ќе зависат повеќе од технологијата за одржување на нивниот дом и одржување на вистинскиот пат со здравјето“.

Со текот на времето, технологијата се очекува да се развие надвор од роботот „ElliQ“ од 250 долари кој моментално е достапен.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • dimce напиша:

    Slucajno nekoj da ne znae kako da se povrzime so ova vestacka inteligencija da kazi nekoja dobitna kombinacija za loto ili sportska?!?!E togas stvarno ke se dokazi deka e ponapredna od nasiot mozok.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.