Како Џони Деп заработи 5,4 милиони долари од неговата уметност за само неколку дена? Следете нѐ за повеќе финансиски совети…

Неговиот следен уметнички потфат ќе биде режија на филм за животот на италијанскиот сликар и скулптор Модилјани, целосно без пари.

Но, вчера се покажа дека сопствената кариера на Џони Деп како уметник се покажува многу попрофитабилна – откако тој продаде некои од своите слики за околу 5,4 милиони долари и ги заработи парите за само неколку дена.

 

 

Серија слики во ограничено издание од реге-ѕвездата Боб Марли, писателот Хантер С Томпсон и актерите Хит Леџер и Ривер Феникс беа понудени на продажба во галеријата за ликовни уметности, во Ковент Гарден во Лондон, минатиот понеделник.
„Во петокот практично сите ги снема, останаа само неколку слики од реката Феникс“, рече портпаролот на галеријата. „Очекувам дека и тие ќе бидат распродадени за кратко“.

 

 

Тоа е втора изложба од колекцијата „Пријатели и херои“ на Деп што е пуштена во продажба во Велика Британија. Првата, во кој се појавија легендата Боб Дилан, Ролинг Стоунс,  Кит Ричардс, актерката Елизабет Тејлор и актерот Ал Пачино, исто така се распродадоа за неколку часа минатиот јули.
Тоа значи дека, само во последните седум месеци, Деп заработил повеќе од 10 милиони долари од неговата уметност. Вчера ѕвездата на „Пиратите од Карибите“, изјави дека е „навистина трогнат“ што луѓето се заинтересирани за работата што тој ја работи „надвор од неговата дневна работа“.

 

 

 

 

Тој рече дека поминува повеќе време во Европа и Велика Британија и дека го „сака“ Лондон, кој го опиша како многу креативна средина.

„Многу години, навистина строго се држев само за секојдневната работа во филмскиот бизнис, иако секогаш ми требаше да избегам во празно парче хартија, без разлика дали тоа е пишување, цртање или сликање на празно платно. Да се ​​занимавате со нешто за прв пат без идеја за тоа што ќе започне и што ќе излезе е длабоко исполнување“.

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.